Azra Kohen'den eski yayınevine telif davası!

Azra Kohen Destek Yayınlarını mahkemeye verdi!

Kültür-Sanat

Azra Kohen'den eski yayınevine telif davası! Azra Kohen’in iki yıl listeden inmeyen serisi “Fi Çi Pi” dizi ile de büyük bir başarı kazanınca herkesin ilgi odağı olmayı başardı. Kitapları (Fi Çi Pi ve Aeden) yüzde 4 daha az baskı göstererek raporlaması ve bunun ortaya çıkması yazar ve yayıncı arasında husumete neden oldu. Azra Kohen yayınevini mahkemeye verdi.

Ünlü yazarın avukatı Celile Zelal Bol, İstanbul Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Azra Kohen, dava dilekçesinde kitapları için yayınevinin kendisiyle yaptığı yüzde 15'lik telif yüzdesi anlaşmasına uymadığını, büyük miktarda eksik ödeme yapıldığını, Kahraman Tazeoğlu ve Mehmet Ali Güller gibi yazarların kitaplarının bandrollerinin kendi eserleri için kulllanıldığına dair kayıtların tespit edildiğini, bu durumu da Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Müdürlüğü kayıtlarını incelediğinde görüp hayretler içinde kaldığına yer verdi. Kohen, bu nedenle mahkemeden telif haklarının tespiti ve eksik ödenen telifin tespiti, hatalı bandrol ve basılan kitapların tespiti ile telif hakkının ödenmesini talep etti. Ünlü yazarın dava bedelinin ise oldukça manidar olması dikkat çekti.

Azra Kohen, ıslah ve fazlaya dair hakları saklı kalmak kaydıyla Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarih olan 1919'u simgeleyen 1919 TL'lik tazminat bedeli istedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: