B vitamini neden önemli?

B vitamini vücudumuzun bir çok fonksiyonu için gerekli!

Yaşam

B vitamini neden önemli? - Bir diğer adı tiamin olan B1 vitamini, vücutta enerji metabolizması, protein sentezi, beyin ve sinir sisteminin gelişimi ile karbonhidrat metabolizmasında büyük önem taşıyor.

- B vitamini vücudun şeker metabolizması yani enerji sistemi için gerekli hammaddenin parçalanıp, enerji elde edilmesini sağlıyor.

- B vitaminin eksikliği kişide çabuk sinirlenme, dikkatsizlik, halsizlik, yorgunluk, depresif ruh hali, kas zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu, hafıza kaybı, ayakta çabuk karıncalanma, uyuşukluk, kalp çarpıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkabiliyor.

B VİTAMİNİ EN ÇOK HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

- Baklagiller,
- Ispanak,
- Brüksel lahanası,
- Badem,
- Ceviz,
- Fındık,
- Yulaf,
- Mısır
- Karaciğer,

B2 VİTAMİNİ

Bu vitamin, kan dolaşımı sisteminde oksidasyon olarak adlandırılan, oksijenli solunum sonucu meydana gelen enerjinin, besinlerdeki yağların ve proteinlerdeki amino grup asitlerin yıkımı için önem taşıyor. Bu vitaminin eksikliği çocuklarda gelişme geriliği olarak kendini gösteriyor. Gelişme bozukluğu sonucu çocukların boyları, genel olarak vücutları kısa kalıyor.


B2 VİTAMİNİ EN ÇOK HANGİ BESİNLER BULUNUR?

- Bira mayası,
- Kuzu ciğeri
- Buğday,
- Badem,
- Yoğurt,

B3 VİTAMİNİ

Hastalarda B1, B2 ve B6 vitamini eksikliği olması halinde B3 vitamini de oluşamıyor. Sinir sistemi, beyin, cildin daha sağlıklı olabilmesi, migren ağrılarının dindirilmesi, aft denilen hastalıkların yok edilmesi ile kötü kokulu nefes yani ağız kokusunun giderilmesinde bu vitamin fayda sağlıyor. Eksikliğinde “pellegra” adı verilen şiddetli deri iltihaplanma hastalığı görülebiliyor.

B3 VİTAMİNİ EN ÇOK HANGİ BESİNLER BULUNUR?

- Balık,
- Yağsız et,
- Kepek unlu ürünler
- Bira mayası,
- Karaciğer,
- Buğday tohumu,
- Yumurta,
- Kümes hayvanları
- Avokado,
- Hurma ve
- İncir
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: