BABA BENİ OKULA GÖNDER'E BÜYÜK İLGİ!

“Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında önceki gün bir müzayede düzenlendi. 700 bin TL toplanması hedeflenen organizasyondan 2 milyonu aşan bir gelir elde edildi. Bu parayla kız çocukları için üç yurt daha yapılacak.

Magazin

BABA BENİ OKULA GÖNDER'E BÜYÜK İLGİ! Milliyet Gazetesi’nin 23 Nisan 2005’te başlattığı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte yürüttüğü “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasının beşinci yılında, kız çocukları yararına müzayede düzenlendi. Organizasyonda, 11 sanatçı ve 56 ressamın 67 eseri satışa sunuldu. Müzayedede 700 bin TL toplanıp bir yurt yapılması planlanıyordu, toplanan miktar 2 milyon 100 bin TL’ye ulaştı. Bu parayla kız çocuklarına bir yurt yerine üç yurt yaptırılacak.

SANATÇILAR, KIZLAR İÇİN RESİM YAPTI

Milliyet Gazetesi’nin 60’ıncı yılına da denk düşen müzayede projesi için 2009 yılının haziran ayından bu yana çalışılıyor. Milliyet Sanat dergisinin “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası yararına başlattığı bu proje, iki ayaklı bir çalışma olarak gerçekleşti. Projenin ilk aşamasında Yavuz Bingöl, Cemal Hünal, Pınar Kür, Şebnem Bozoklu, Beyhan Murphy, Altan Erkekli, Rengim Gökmen, Feridun Düzağaç ile kızı Tuya Naz, Beren Saat, Türkan Şoray ve Başak Köklükaya, Milliyet Gazetesi binasında, ressam Hüsamettin Koçan’ın eğitmenliğindeki atölyede bir araya geldi. Sanatçılar, bu atölyede aldıkları eğitimin ardından kız çocukları için resim yaptı.

Türkan Şoray'ın yaptığı 'Figürlü Kompozisyon' isimli yağlı boya resmini 200 bin TL'ye Haluk Akakçe satın aldı.

USTALAR DA DESTEK VERDİ

Projenin ikinci aşamasında Türk sanatının usta isimlerinden müzayedede satışa sunulmak üzere eserler istendi. Sonuçta 11’i sanatın farklı dalından, 56’sı ressam toplam 67 sanatçının eseri bir araya geldi. Hazırlığı dokuz ay süren müzayede, önceki gece Hilton Convention Center’da yapıldı. Gecede 67 eser, yaklaşık 2 milyon 100 bin TL’ye satıldı. Türkan Şoray’ın yaptığı “Figürlü Kompozisyon” isimli yağlı boya resmi, 200 bin TL’ye Haluk Akakçe satın aldı. Organizasyondan elde edilen gelirle kız çocukları için üç yurt yapılacak.

Ufacık adımlar büyük değişimler

Müzayedeye ev sahipliği yapan Doğan ailesinden Hanzade Doğan Boyner, “Bizim atacağımız ufacık bir adım, Türkiye’nin bir başka köşesindeki çocukların hayatında çok büyük değişikliklere yol açıyor” dedi.

HİLTON Convention Center’da önceki akşam yapılan müzayedeye Doğan Holding Onursal Başkanı
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve eşi Sema Doğan ile aynı masayı paylaştı.

Aydın Doğan, eşi Sema Doğan ve tüm Doğan ailesi ev sahipliği yaptı. Gecede bir konuşma yapan Aydın Doğan, “Baba Beni Okula Gönder, çok güzel bir kampanya. Reklam filmindeki, Kars’taki çocuğun müzikle beraber söylemi çok hoşuma gidiyor. Türkiye’nin geri kalmış bölgelerinde çok güzel şeyler yaptılar. Ben de Aydın Doğan Vakfı olarak, altı yurt yaptırarak bu kampanyaya iştirak ettim. Kampanyaya emeği geçen bütün hayırseverleri canı gönülden destekliyorum” dedi.

ÜMİDİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanvekili Hanzade Doğan Boyner ise konuşmasında şunları söyledi: “Bizlerin yapacağı mütevazı katkılar, atacağımız ufacık bir adım, Türkiye’nin bir başka köşesinde, çocukların hayatında çok büyük değişikliklere yol açıyor. Biz beş yıl boyunca yaptığımız her yurt ziyaretinde, burs alan öğrencilerle her görüşmemizde, bu değişikliğin tanığı olduk.”

BİRBİRİNDEN ÜNLÜ İSİMLER KATILDI

Geceye ayrıca Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Star TV İcra Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Aysel Çelikel, Hülya Avşar-Sadettin Saran, Tuba Ünsal, Feridun Düzağaç, Nevbahar Koç, Cem Boyner, Erdoğan Demirören ve Revna Demirören ile çok sayıda seçkin davetli katıldı. Sunuculuğunu Ceyda Düvenci’nin yaptığı gecenin sonunda Candan Erçetin sahneye çıktı.

7156 öğrenciye burs sağlandı

Ceyda Düvenci, 2005’te başlayan “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasıyla bugüne kadar 7 bin 156 kız çocuğuna dört yıllık eğitim bursu sağlandığını, 27 kız öğrenci yurdunun tamamlandığını, iki yurdun hâlâ inşaatının devam ettiğini belirterek, “Bir ilköğretim okulu ve 10 köy okulu yapıldı. Çeşitli eğitimler, sosyal faaliyetler gerçekleştirildi. Şimdiye kadar 300 binin üzerinde bağışçının sağladığı destek ise 32 milyon TL’ye yaklaştı. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: