BABA-KIZIN FOTOĞRAFI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!

Hakan Ural ve Sibel Can'ın kızları Melisa Ural'ın bugün facebook' ta paylaştığı fotoğraf sosyal medyada büyük tartışma yarattı. Tartışmaya köşe yazarları da katıldı..

Magazin

BABA-KIZIN FOTOĞRAFI ORTALIĞI KARIŞTIRDI! İşte Ayşe Arman, Cengiz Semercioğlu ve Sibel Arna'nın yazıları;

AYŞE ARMAN
Yanlış mı, doğru mu?


Bu fotoğraf, bende de önce, “Vaaay bu ne tutkulu bir ilişki!” duygusu yarattı.Üstelik mekan bir asansör.

Asansör, gizli ilişkilerin, kısa seanslar halinde yaşandığı yerdir ya…

Sıkıştırılmış zamanlarda, sıkıştırılmış duygular yaşarsın…

Sonra da hiçbir şey olmamış gibi hayata devam edersin…

Önce böyle olduğunu düşündüm.

*

Hakan Ural’ı çıkarttım ama kızı tanıyamadım.

Fotoğraftaki kadının, kızı Melisa Ural olduğunu öğrenince de, ne yalan söyleyeyim, kısa bir şaşkınlık yaşadım.

Evet, görünüşte, iki erişkin insanın şehvet dolu öpücüğüne benziyor.

Ama hiçbir şey göründüğü gibi değil hayatta!

Öyle olsa, manyak değil ya, Melisa Ural, bu fotoğrafı facebook’una koymazdı.

*

Gerçi baba-kız, anne-oğul ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Geçenlerde Sibel Arna da yazdı, dünyalar tatlısı oğlu Rüzgar’la plajda dudak dudağa öpüştüğünü, arkadaşlarının “Yapma!” diye onu uyardığını, sonra onun da bir uzmana sorduğunu, uzmanın da “Evet yapılmamalı” dediğini…

Ben anneliğin, babalığın bir prospektüsü olduğuna inanmıyorum.

“Doğrusu budur, yanlışı şudur” diye sınırlar koymak zor.

Biri için doğru olan, bir başkası için yanlış olabilir.

Ama bir takım şeylere de özen göstermek gerekiyor.

Çocuğumuzla küçükken banyo yapıyoruz ama kazık yaşına gelince, birlikte duş almıyoruz.

Bu yüzden olsa gerek, bu fotoğraf bende karışık duygular uyandırdı.

Kafadan, “Ne var bunda!” da diyemiyorum, “Olmaz böyle şey de…”

Ama ben bu konuda uzman değilim.

Bu yüzden de insanların parçalanmasına karşıyım.


-----------------------------------------------------------
CENGİZ SEMERCİOĞLU
Kızıyla dudaktan öpüşen baba


Hakan Ural ve Sibel Can’ın kızları Melisa Ural dün Facebook sayfasında babasıyla dudaktan öpüşürken fotoğrafını yayınladı.

Baba-kız bir asansörün içinde dudaktan öpüşürlerken aynadan bu anı fotoğraflamış Melisa Ural...
Şaşırtan fotoğraf diyorlar...
Utanmasalar masum bir öpücüğü enseste bağlayacaklar...
Dudaktan öpüşmek deyince akla sadece cinsellik gelirse elbette böyle yorumlanır.
Dudaktan öpüşen baba-kız... Anne oğul...
Baba-oğul ya da anne-kız pek çok insan var.
Cinsel çağrışımlar yüklemenin anlamı yok buna.

Sadece sevgi var ortada...
Siz asıl bu sevgiyi açıkça göstermeyenleden korkun...

----------------------------------------------------------------

SİBEL ARNA
Dudaktan öpmek devreleri yakar mı?


Oğlumu dudaktan öptüğümü gören iki erkek arkadaşımın birden saldırısına uğradım geçen hafta. “Rüzgar’ın devrelerini yakarak, hayatı boyunca sende bulduğu aşkı aramasını ve sonuçta bulamamasını sağlamak istiyorsan devam et” diye tehdit bile ettiler. Ödüm patladı!

Evet öpüyordum. Çünkü dayanamıyordum çünkü gerçekten zararsız sanıyordum. İleride büyük tahribatlara yol açma ihtimalini aklımın ucuna bile getirmiyordum. Fena yakalandım ve yaptığımı gören arkadaşlarım tarafından fena hırpalandım.

Olay şöyle gelişti: Bodrum’dayız plajın orta yerinde, şezlongda Rüzgar’ı uyutmaya çalışıyorum. Yanına uzandım. En azından 10-15 dakika yatay dursun ve dinlensin istiyorum. Uzanıyor ama çenesi durmuyor. Anlattıkça anlatıyor, sordukça soruyor. O kadar lokum, o kadar sevimli ki dayanamayıp öpüyorum. Gözünden, kulağından, yanağından ve tabii ki dudağından. Hatta öpüşürken fotoğraflarımızı çekiyorum, nasıl da eğleniyorum.
Sonra akşam oldu. Gündüz birlikte olduğum arkadaşlarımla yemeğe çıktık. Ve yemek sırasında tabiri caizse beni köşeye sıkıştırdılar, canıma okudular. Konuya giriş soruları bile beni yerle bir etmeye yetti. Çünkü şöyle sordular: “Rüzgar’ın büyüyünce bizim gibi olmasını ister misin?” “Allah korusun” dedim. Neden mi? Çünkü ikili ilişkiler konusunda fena durumdalar, aşık olamıyorlar, sevemiyorlar en fenası, kadınlara hiç güvenmiyorlar. Kazanova’nın rekorunu kırmak üzereler. Sanki başka çok başka bir şey arıyorlar. Ve tam da bu noktada beni aydınlattılar: Ali’nin şu sözlerini hayat boyu unutamayacağım: “4 yaşımdaydım. Annemle erkeklerin yoğun olduğu bir mekana girdiğimizde eteğini çekiştirir, bacaklarını kapamaya çalışırdım. Ve türlü bahanelerle bir an önce onu mekândan uzaklaştırırdım.” Lafı Hakan devralıyor: “Çocuk ve anne arasındaki aşkı yoğunlaştırmak sadece problem getirir. Zaten hayat boyu senin gibi bir kadın arayacak ama bunu sana saplantılı olarak yapması o kadını bulamamasını sağlar. Yapma, sakın Rüzgar’ı dudağından öpme!”


FALLİK DÖNEME DİKKAT


Başımdan kova kova kaynar suların döküldüğünü, bu kadar cahil hareket ettiğim için kendime ne kadar kızdığımı tahmin edersiniz. İstanbul’a döner dönmez hemen bir uzmanı aradım. Ve ondan da ağzımın payını aldım.
Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi’nin Genel Müdürü, Aile danışmanı Dr. Bora Küçükyazıcı arkadaşlarımı yüzde 100 destekledi: “Çocuk 2-4 yaş arasındayken anneyle arasında kurduğu bağ geleceğinin temellerini atar. Bu süreçte çocuğun psikolojik gelişimi ilerideki cinsel hayatını da şekillendirir. Dudaktan öpmek, uyarıyı da beraberinde getireceği için yanlış bir davranış. Çocuğun cinsel hayatı üzerinde de hatalı kodlamalar yapacaktır.

Freud’a göre her çocuğun ilk aşkı karşı cinsteki ebeveynidir. Yunan mitolojisinde Oedipus, babası Laios’u öldürerek, annesiyle evlenmiştir. Freud’un geliştirmiş olduğu Oedipus Kompleksi isimli kavramda da, erkek çocuklar babalarını, kız çocuklarsa annelerini bir rakip gibi görür. 3-5 yaşlarını kapsayan fallik dönemde; çocuk, karşı cinsten ebeveynini paylaşmaz ve sahiplenir. Fallik dürtülerin baskısıyla, bu yaş dönemindeki erkek çocuk annesini arzular, hatta annesiyle evlenmek istediğini söyler. Fallik dönemin sonunda erkek çocuk, annesine karşı hissettiği cinsel dürtüleri baskılar (kısırlaştırılma korkusu baskındır).

Fallik dönemde (3-5 yaş) erkek çocuğun baskısız ve görece daha rahat bir süreç geçirmesi adına, cinsel uyarılar içeren mesajlardan uzak durulması önemlidir. 5 yaş sonrasında bu dönem baskılanarak uyuklama devresine girecektir; ergenlik döneminde yeni bir başka sayfa olarak açılacaktır.”
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: