Baba Sahne'den vefa!

Localarına; yakılan, yıkılan, kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmayı sürdüren tiyatro salonlarının ismini verildi...

Yaşam

Baba Sahne'den vefa! Ünlü oyuncu Şevket Çoruh’tan tiyatro dünyasına bir vefa örneği daha! Çoruh, büyük emeklerle İstanbul’un kültür ve sanat hayatına kazandırdığı Baba Sahne’nin localarına İstanbul’un ilk yakılan, ilk yıkılan, kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmayı sürdüren tiyatro salonlarının ismini verdi: Gedikpaşa Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Küçük Sahne ve Ses Tiyatrosu.

Sevilen oyuncu Şevket Çoruh, yaklaşık 2 yıl boyunca büyük emek harcayarak ve tamamen kendi yatırımıyla kurduğu Kadıköy’deki tiyatrosu Baba Sahne’yi ustası Savaş Dinçel’in 75. doğum gününde açtı. İsmail Dümbüllü’nün tulûat fesini Müjdat Gezen’den devralan Çoruh, Baba Sahne’de büyük bir vefa örneğine daha imza attı.

Tiyatro salonlarında localara genellikle kişi isimlerinin verildiğini belirten Şevket Çoruh; Baba Sahne’nin localarında ise tiyatro tarihimizde önemli yeri olan ve yıkılan, yakılan, kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmak için direnen tiyatroların isimlerini yaşatmayı amaçladıklarını dile getirdi. Balkon katının localarından ilkine, İstanbul’un yıkılan ilk tiyatro salonu anısına, 1884 yılında yıkılan Gedikpaşa Tiyatrosu’nun adı verilirken, diğer loca, dönemin en çok rağbet gören, birbirinden önemli oyuncuların sahneye çıktığı ve 1987 yılında esrarengiz bir yangınla kül olan Şan Tiyatrosu’nun adını aldı. Çoruh, balkon katının diğer iki locasına; kurdukları tiyatro topluluklarını bugünlere kadar getiren ve hâlâ oyunlar sahneleyen ustaların tiyatrolarının isimlerini verdi: Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu.

Sahnenin iki yanında yer alan ve aynı zamanda orkestra çukuru olarak düzenlenen localara ise; Muhsin Ertuğrul’un Devlet Tiyatroları’ndan kovulmasının ardından 1951’de kurduğu ve 1957’de perdelerini kapatan Küçük Sahne ile 1885’te inşa edilen Ses Tiyatrosu’nun isimleri verildi.


BABA SAHNE HAKKINDA
Baba:
Kızan, karışan, sinirlendiren.
Koruyan, sarılan, özlenen; manası yokluğunda daha iyi anlaşılan kişi. Birçok dilde benzerlik gösteren kelime, ba çocuk sesinden türetilmiştir.

Tapuda “Tiyatro” olarak kayıtlı tek yer olma özelliği taşıyan mekan, binayı yapan müteahhit Mustafa Ekşioğlu tarafından tiyatro sahnesi olarak yapılmış ve tapuya bu şekilde kaydettirilmiş. İlk kez 1967 yılında Yıldırım Önal Kadıköy İl Tiyatrosu adıyla oyunların oynandığı mekanda, daha sonra Abdurrahman Palay, Nezih Tuncay, Ani İpekkaya-Çetin İpekkaya gibi birçok usta sahne aldı. İlerleyen dönemlerde sinema, ateri salonu, oyun alanı olarak yeniden düzenlenen ve kullanılan mekanın mülkünü Şevket Çoruh, 27 Mart 2015 tarihinde, Dünya Tiyatro Günü’nde satın aldı. Mekanı, ilk röleve çizimlerine uygun olarak asıl yapım nedeni olan tiyatroya dönüştürmeyi hedefleyen ünlü oyuncu böylece İstanbul’a 232 koltuk kapasiteli muhteşem bir salon kazandırdı. Baba Sahne, iki fuaye alanı, kafeteryası, özenle hazırlanan teknik alt yapısı, havalandırması, (PA) ses sistemi, ışık sistemi ve ekipmanıyla tiyatro oyunlarının yanı sıra İstanbul’un kapalı konser alanları arasında da yerini alacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: