BAKANLIK UYARDI: SOKAĞA ÇIKMAYIN!

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul'da kar yağışı şiddetli rüzgarla birlikte başladı

Magazin

BAKANLIK UYARDI:  SOKAĞA ÇIKMAYIN! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbullular, toplu ulaşım araçlarını kullanmalı. Bireysel araç kullananlar kar lastiklerini takmalı" uyarısında bulundu. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışı Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Başakşehir, Esenler, Güngören, Sarıyer ve Bakırköy ilçelerinde şiddetli rüzgarla birlikte etkili olmaya başladı. Anadolu yakasında ise Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir'de şiddetli rüzgarla birlikte hafif kar yağışı görülüyor. İstanbul genelinde saat 23.00 itibariyle 1-2 derece arasında değişen sıcaklıklar, Florya ve Sarıyer'de 0, Kilyos, Ümraniye, Fatih ve Kumkapı'da 1, Göztepe ve Kartal'da 2, Şile'de 3 derece olarak ölçüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kar yağışına karşı önlemlerini aldı. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda, Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın bugün etkili olması bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının zaman zaman şiddetli ve fırtına şeklinde olacağını belirtiyor. Meteorolojinin uyarısıyla AKOM, alarma geçti. Karlı hava koşullarıyla 870 araç ve iş makinesi, 2406 personelle mücadele edilecek. Mücadele için 127 bin 311 ton tuz, 1800 ton solüsyon hazır bekletiliyor. İlçe belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. Daha rahat ve güvenli bir trafik akışı için vatandaşların kar lastiği kullanmasını öneren yetkililer, Avrupa ülkelerinde zincir kullanılmadığı, zincirin asfalta büyük zarar verdiği ve maddi kayıplara neden olduğunu vurguladı. Yetkililer, vatandaşları emniyet şeritlerini işgal etmemeleri konusunda da uyardı.

Edirne bembeyaz
Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Edirne’de öğleden sonra yoğun kar yağışı etkili olmaya başladı. Kar yağışı nedeniyle kent beyaza bürünürken, kavşaklarda uzun araç kuyrukları oluştu. Kar yağışı kent merkezinin yanı sıra Bulgaristan’a geçişi sağlayan Kapıkule Sınır Kapısı ile Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda da etkili oldu.

AA-DHA
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: