Başbakan Erdoğan'dan Muhteşem Yüzyıl'a ağır eleştiri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya Zafer Havalimanı açılış töreninde Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirerek 'Kanuni'nin 30 yılı at üstünde geçmiştir. Ben o dizinin yönetmenlerini de televizyon sahiplerini de kınıyorum' dedi. İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Yaşam

Başbakan Erdoğan'dan Muhteşem Yüzyıl'a ağır eleştiri Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Biz kendi ülkemizde istediğimiz kadar bölgemizde de istikrar, güvenlik ve huzur istiyoruz. Biz her zaman sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yanayız. Ancak ülkemize yönelik bir tehdit olursa gereken önlemi almaktan çekinmeyiz, sessiz ve tepkisiz kalamayız.

“MUSTAFA KEMAL DÜŞMANLARA BUNU DEMEDİ”

Biz elbette Gazi Mustafa Kemal gibi yurtta sulh cihanda sulh diyoruz ve bunun gereğini yapıyoruz. Ama Akçakale’ye bombayı atarsan ve 5 vatandaşımız şehit olursa herhalde buna sessiz kalacak değiliz biz de ona misliyle karşılık vermek durumundayız.
Mustafa Kemal herhalde Çanakkale’ye gelen düşmanlara da bunu demedi. Biz yurtta sulh cihanda sulh ilgisini asla bir pasiflik tepkisizlik olarak yorumlayamayız.

“BEŞAR’IN ZÜLMÜNDEN KAÇARAK GELDİLER”

Bugün Türkiye’ye sığınan Suriyeli, kardeşlerimizi muhaliflerin değil zorba, zalim Beşar’ın zulmünden kaçarak geldi. Biz Dumlupınar’daki şehitlerimizi zihniyetliyle hareket ediyoruz. Biz Domaniç’te Osmanlı’yı kuran ruhun anlayışı ile hareket ediyoruz. Muhalefete bakıyorsunuz Gazze’de Suriye’de Sudan’da ne işiniz var diyor. Biz ecdadımızın gittiği her yere gitmek zorundayız.

MUHTEŞEM YÜZYIL’A AĞIR ELEŞTİRİ

Ama bunlar sanıyorum ecdadımızı televizyon ekranındaki Muhteşem Yüzyıl’daki gibi zannediyorlar. Biz öyle bir Kanuni bilmiyoruz. O Kanuni’nin ömrü 30 yıl at üstünde seferlerde geçmiştir. Ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimin huzurunda kınıyorum. Bu konuda ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gereken kararı vermesini bekliyoruz. Bu değerlerle oynayanlara milletçe gereken dersin hukuk içinde verilmesi gerekir.

Bunlarda ilginizi çekebilir: