BAŞBAKAN, TRUMP TOWERS'IN AÇILIŞINDA KONUŞTU!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trump Towers'ın açılışında yaptığı konuşmada bir çok konuya açıklık getirdi..

Magazin

BAŞBAKAN, TRUMP TOWERS'IN AÇILIŞINDA KONUŞTU! Trump Towers Mall'ın açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul hakkındaki projelerinden İstanbul Modern'in yıkılacağı iddialarına kadar birçok konuya açıklık getirdi. Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

Yatırımcılar Türkçe isim kullanmalı

Ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak bu yapıyı yapanları tebrik ederim. Ancak şunu belirtmek isterim ki, Türkçe yüz milyonlarca insanlar tarafından konuşuluyor. Towers, Mall gibi kelime ve kavramların tamamının Türkçede aslında güzel karşılıkları var. İstanbul Türkçesi ülkemizin artan dış ticaretine paralel olarak, yatırımcılarımızdan Türkçe hassasiyetini görmek istediğimizi özellikle vurgulamak istiyorum. Ülkemize yatırım yapanlar bu durumu göz ardı etmemeli. İstanbul küresel bir şehir, uluslararası bir markadır ama burada en zor haliyle Türkçeleşmiş Türkçeyi benimsersek çok önemli bir adım atmış oluruz.

Tarihi değerleri korumaya çalışıyoruz

İstanbul'da bir yerleşim planının olduğunu ifade etmek istiyorum. İstanbul'un tarihi değerini korumak için yoğun bir çaba içindeyiz. Yoğun talebe karşı İstanbul'daki otellerimiz talebe yanıt veremiyor bu yüzden yeni otel yatırımlarına ihtiyacımız var. İstanbul’da kültürün bozulmasına, tabi hayatın yok edilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Eski İstanbul'u korurken, yenileri de ona göre inşa edeceğiz.

İstanbul Modern'i kimse yıkamaz!

Geçtiğimiz hafta medyada İstanbul Modern'in yıkılacağına dair haberler yer aldı. Buradan şunun sözünü vermek isterim ki, "Ben Bu ülkede Başbakan olduğum sürece hiç kimse İstanbul Modern'i yıkamaz!" Aynı şekilde yan tarafındaki antrepoyu da Mimar Sinan Üniversitesi'ne vererek, orayı bir sergi merkezine dönüştüreceğiz.

100 milyon kapasiteli havaalanı yapacağız

Marmaray’ı inşa ederken de tarihi yapılara ve eserlere dikkat ediyoruz ve bu bizim için 3-4 yıl gibi gecikme anlamına geldi. buna dikkat etmeseydik Marmaray çoktan kullanımda olacaktı. Dünyada müstesna ülkelerde olan güzellikler, ulaşım kolaylıklarıyla İstanbullularımız tanışacak. Yeni düzenlemelerle, yeni nazım plan uygulanmasıyla kontrollü bir yapılanma süreci başlattık. İstanbul'a yıllık kapasitesi 100 milyon kişi olan havaalanını da yapacağız.

Yassıada değişecek

Boğazdaki doğal yapının korunması için dikkatli olarak çalışmaya devam ediyoruz. Bu süreçte Boğaz'ı yeniden ele alacağız. Boğaz'daki çirkin görüntüyü değiştireceğiz. En ufak bir geri adım yok. Galataport, Haydarpaşaport, Yassıada... İnşallah Yassıada sadece Yassıada olmaktan çıkacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: