Başörtülü genç 'O Ses Fransa'dan ayrılmak zorunda kaldı!

Fransa'da ses yarışmasına katılan Mennel Ibtissem, İslamofobik saldırılara daha fazla dayanamayıp yarışmadan çekilme kararı aldı.

Kültür-Sanat

Başörtülü genç 'O Ses Fransa'dan ayrılmak zorunda kaldı! Fransız televizyon kanalı TF1'den yayınlanan 'The Voice' adlı ses yarışmasına katılan Mennel Ibtissem, ünlü şarkıcı Leonard Cohen'in "Hallelujah" isimli şarkısını İngilizce ve Arapça seslendirdi. 22 yaşındaki Mennel Ibtissem'e, sosyal medyada başörtülü olduğundan linç kampanyası başlatıldı. Yapılan baskıya daha fazla dayanamayan Mennel Ibtissem, yarışmadan ayrılma kararı aldı.

Genç şarkıcı Mennel Ibtissem kararını Facebook sayfasından açıkladı. Son günlerde yaşanılan ortamdan çok etkilendiğini belirten sanatçı kendisine "bu zor günlerinde" destek olan herkese teşekkür ederken mücadeleyi sürdüreceği mesajını verdi.

Yarışmanın yapımını üstlenen ITV Studios France isimli şirket de "Ibtissem'in kararına saygı duyuyoruz" değerlendirmesini yaptı.

TF1'den yapılan açıklamada ise istifa "sorumluluk duygusuyla alınmış bir karar" ifadeleriyle değerlendirilirken Ibtissem'e sanat hayatında başarılar dilendi.

Ibtissem, geçen cumartesi günü yayınlanan yarışmanın ardından başörtülü olduğu ve daha önce "Gülümse Filistin" adlı şarkıyı seslendirerek Filistin halkına desteğini ifade ettiği için sosyal medya ve basında çok sayıda eleştiri ve ırkçı saldırının hedefi haline gelmişti.

Sosyal medya kullanıcıları, Twitter ve Facebook üzerinden, Fransa'da başörtülü bir kadının şarkı yarışmasına katılamayacağını öne sürerek, televizyon yönetimini protesto etmiş, bazı televizyon programlarında da Ibtissem'in şarkının bir bölümünü Arapça sözlerle söylemesine tepki gösterilmişti.

Irkçı ve İslamofobik mesajlarla saldırıya uğrayan Ibtissem'in, sosyal medyada, 2016 Nice saldırısı sonrasında devlet ve hükümetin rolünü sorgulayan paylaşımları da eleştiri konusu olmuştu.

Bunlarda ilginizi çekebilir: