Bavul taşırken dikkat etmeniz gerekenler!

Ağır valizler bel fıtığına neden olabilir. İşte dikkat etmeniz gerekenler...

Yaşam

Bavul taşırken dikkat etmeniz gerekenler! Tatile çıkarken içine her şeyi doldurduğumuz bavullar, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. DoktorTakvimi'nin doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Soner Büyükkınacı, “Omurga ağrılarından uzak, keyif dolu anların tadını çıkartmak için kendinizi ani hareketlerden koruyup ağır kaldırmaktan uzak durmalısınız” uyarısında bulundu.

Genellikle yaz aylarında kullanılan ağır valiz ve eşyalar omurga ve eklem yaralanmalarına yol açabiliyor. Üstümüzde parlayan güneş bize enerji verse de özellikle masa başında çalışanlar yıl boyunca zorlanmaya alışık olmayan kas ve eklemlerine kolayca zarar verebiliyor.

Omurga ağrılarından uzak, keyif dolu anların tadını çıkartmak için kendinizi ani hareketlerden koruyup ağır kaldırmaktan uzak durmalısınız. Ani yükselen stresin omurga ve kasların en büyük düşmanı olduğunu vurgulayarak stres altındayken bel ve boynu zorlayacak hareketlerden uzak durulması gerekmektedir.

AĞIR VALİZLER BEL FITIĞINA NEDEN OLABİLİYOR!

Valiz seçerken 4 tekerlekli olanları tercih etmenizde fayda var. Bu sayede düz zeminde ağır valizleri taşımak daha kolay olacaktır. Eşyalarınızı valize yavaş ve dengeli bir şekilde yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Valiz yerine sırt çantasını tercih edenlere bel ve göğüs destekli sırt çantaları tercih edebilir.

Bunlarda ilginizi çekebilir: