BAYRAĞI RTÜK DEVRALDI

Hükümetin, spor lokallerinde içki satışını durdurmasının ardından alkole bir yasak da RTÜK’ten geliyor.

Magazin

BAYRAĞI RTÜK DEVRALDI RTÜK'ün hazırladığı yasa taslağına, 'Alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu madde kullanımını özendirici türde yayın yapılmaması' maddesi eklendi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre taslak yasalaşırsa, yerli ya da yabancı film ve dizilerde, artık içki içme sahneleri, sarhoş görüntüleri, uyuşturucu veya sigara içenler tarihe karışacak. Bu madde ile dizi filmlerin senaryolarının yazım aşamasında sansüre uğrayıp uğramayacağı, Hollywood filmlerinin yasağa aykırı sahnelerinin nasıl gösterileceği merak ediliyor.

Film ve dizilerde senaryo gereği bardak içerisindeki alkolün mozaiklenerek mi ekrana getirileceği ya da o sahnelerin makaslanarak mı gösterileceği RTÜK'te değerlendiriliyor. Üst Kurul, bu tür sahnelere yer veren kanalları, önce uyaracak, ihlalin tekrarı halinde kanala 1 ila 3 gün; ikinci kez tekrarda, 3 ila 9 gün arasında; üçüncü kez olursa, 9 ila 15 gün yayın yapmama cezası uygulayacak. Dördüncü tekrarda, yayın 15 günden 90 güne kadar geçici olarak durdurulacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: