Belçim Bilgin albüm mü çıkarıyor?

İzzet Çapa, Hürriyet için "Belçim Bilgin albüm mü çıkarıyor?" başlıklı bir yazı yazdı...

Magazin

Belçim Bilgin albüm mü çıkarıyor? İşte İzzet Çapa'nın o yazısı:

Hangimiz 90'lara damgasını vuran My Heart Will Go On şarkısını duyunca Titanic filmini hatırlamayız ki?

Daha afişini gördüğümüzde bile çoğumuzun aklına Celine Dion'un o upuzuuuunnn "çığlığı" gelmez mi?

Efsanevi ses Whitney Houston gibi I Will Always Love Youuuu diye az "haykırmadık" hepimiz Bodyguard vizyona girdiğinde.

Neredesin Firuze'nin hikayesini unuttuk belki ama filme ruh katan birbirinden güzel şarkıları hâlâ kulaklarımızda...

Filmler "sesli" hale geldiğinden beri, şüphesiz müzik ve sinema ayrılmaz bir ikili oldu.

Herhangi bir sahneye yerleştirilmiş doğru şarkıyla, o sahnenin etkisinin kat kat arttığını tartışmaya lüzum yok artık.

Özellikle Hollywood'da soundtrack'ler, neredeyse "el ele yürüdükleri" filmler kadar titizlikle hazırlanıyor. Hatta öyle zamanlar oluyor ki, şarkılar filmin önüne bile geçebiliyor.

Son yıllarda "yerli" yapımcılar da "soundtrack"lerin sihrini' keşfetmiş olacak ki, izlediğimiz pek çok Türk filminin ardından o yapımda terennüm edilen şarkıları bizler de mırıldanır olduk. Hatta çoğumuz sinemadan çıkar çıkmaz hemen müzik marketlerin yolunu tuttu.

Kulağıma gelen haberlere göre 9 Ocak'ta bizi yine bir "çılgın" CD alışverişi bekliyor.

Neden mi?

Çünkü o tarihte başrollerinde Belçim Bilgin, Caner Cindoruk ve Engin Hepileri'nin yer aldığı Çalsın Sazlar vizyona giriyor. İki erkeğin aynı kadına aşık olması gibi "eskimeyen" bir konuyu işleyen filmde, adından da anlaşılacağı üzere pek çok şarkıya yer verilmiş.

Asıl bomba ise şarkıları seslendiren "solistin" Belçim Bilgin Erdoğan olması!

Yanlış okumadınız! Filmde dinleyeceğiniz 11 şarkıyı da Belçim stüdyoya girmiş ve bizzat kendisi seslendirmiş. Anlayacağınız öyle eski Türk filmlerindeki gibi Türkan Şoray'ın dudaklarından Belkıs Özener'in sesinin çıkması durumları yok! Şarkı söyleyemeyen oyuncu devri artık mazide kaldı.

Türkan Şoray demişken, duyduğuma göre Belçim'in saçını, makyajını görenler filmi Sultan'la "ilişkilendirmeye" çalışmışlar ama hiç alakası yok! Sadece senaryonun geçtiği dönemin tarzı araştırılırken pek çok eski dergi karıştırılmış ve meşhur Ses mecmuasında yer alan bir "Şoray karesi" kostümcülerin dikkatini çekmiş. Filmin kostümleri ve makyajı işte o fotoğraftan yola çıkılarak hazırlanmış.

Çalsın Sazlar'ın kamera arkasında, Selamsız Bandosu ve Züğürt Ağa gibi Yeşilçam'ın unutulmaz yapımlarına imza atan usta yönetmen Nesli Çölgeçen'in olması da ayrı bir "lütuf".

Neyse biz dönelim yine işin "müzikal" kısmına... Belçim'in 11 şarkılık "albümü" filmle birlikte piyasaya çıkacakmış. Hatta aynı günlerde video klibi de müzik kanallarında dönmeye başlayacakmış.

Geçtiğimiz günlerde TEGV'nin organize ettiği gecede sahneye çıkan Belçim'in eline mikrofonun yakıştığına çoğumuz şahit olduk. Eh kız da sahneye yakışıyor! Hâl böyle olunca insanın aklına ister istemez Belçim'in müzik dünyasına transfer olup olmayacağı sorusu geliyor.

Vallahi bu hayatta her şey mümkün!

Bakın Barbra Streisand'a, kadının evinde hem Oscar'ı, hem Tony'si hem de Grammy'si var.

Bu azimle Belçim de "Yerli Streisand" olup Altın Portakal, Afife Jale, üstüne bir de Altın Kelebek müzik ödülü alsa fena mı olur? Olur mu olur!

Bunlarda ilginizi çekebilir: