Bertolucci 70. Venedik Film Festivali ’nin jüri başkanı

28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin jüri başkanlığını İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci yapacak.

Kültür-Sanat

Bertolucci 70. Venedik Film Festivali ’nin jüri başkanı İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci 70. Venedik Film Festivali ’nin jüri başkanı seçildi. 28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin jüri başkanlığını yapacak yönetmen dokuz Oscar’lı 1987 yapımı ‘Son İmparator’ ve ‘Paris’te Son Tango’ ile sinema tarihinin kült isimlerinden.

73 yaşındaki Bertolucci, Jean Luc-Godard’ın ‘Prenom Carmen’ filmiyle Altın Aslan aldığı 1983 yılında gerçekleşen festivalin de jüri başkanlığını yapmıştı. “O dönemlerde filmlerimde insanları şaşırtmak ve eğlendirmek istiyordum. Pek değiştiğim söylenemez” diyen yönetmenin ‘The Grim Reaper’ ve ‘The Dreamers’ın da içinde bulunduğu birçok filmi festivalde prömiyerini gerçekleştirdi. Başkanlığıyla ilgili “Bu görev bana tüm ülkelerin en gizemli filmlerini keşfetme olanağı verecek” açıklamasında bulunan yönetmen için festivalin direktörü Alberto Barbera, “Bertolucci gibi nadir yönetmen uzun bir deneyimi günümüz sinematografisiyle birleştirebilir” dedi. Festival listesi ise temmuzda açıklanacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: