Beş dakika oku, ömür boyu mutlu ol!

Sorunlardan, tehlikelerden, kötü düşüncelerden uzaklaşmak istiyorsanız, 5 dakikanızı bu yazıya ayırın...

Yaşam

Beş dakika oku, ömür boyu mutlu ol! Kamuran Akdemir'in 'Benimle Güler Misin?' adlı romanı yakında okuyucuyla buluşacak.

Evren negatif mesajları, kötü duaları sevmezdi. Evren olumsuzluğu reddederdi. İyi dileklere, güzel dualara sınırsız açıktı. Bu sebepten gönderdiğin tüm negatif enerjileri ve kötü duaları olduğu gibi sana geri iade ederdi. Sövmeye tahammülü yoktu.

Kalbinin kapılarını sonuna kadar aç. İyi dileklerin olsun hayatın için. Enerjini ondan aldığın doğaya layığı ile iade et. Rahatla. Pozitif düşün. İnancın ve güvenin tam olursa korkun da kalmayacak. Korkularını ehlileştir. Korkular ayağına takılan çelme gibidir, sürekli tökezletir seni. Başarısızlığın, mutsuzluğun, imkânsızlarının tek sebebidir korku. Onu yok et!

Tehlikeden ve deneyimlemekten korkma! İçindeki yanlışları tolere et. Hayatına heyecan katmaktan çekinme! İliklerine kadar yaşadığını hisset! Kalbin çarpsın ara sıra. Aklın şaşsın bazen. Tecrübe et denerken. Unutma; yaşadığın her deneyim bir iz bırakacak hayatına.

Zor olan şeylerden korkma! Unutma, en sevdiğin yerden sınar hayat seni. Bu yüzden seçimlerini dikkatli yap. Seçimlerin en sevdiklerin olmaya dönüştüğünde oradan sınanacağını bil. Doğru seçimlerin sınavı kolay olur. Ve aklından çıkarma; zorlu sınavların ödülü de büyük olur.

Ürkütmesin ne hayat, ne insanlar seni. Kendi varlığından emin olduğun zaman bunların hiçbir önemi kalmayacak dünyanda. Kendi çemberinin içine alacaklarını ve dışarı atacaklarını sen seçeceksin. Ve mutlaka bir çemberin olsun. Onu neyle dolduracağını sen belirle. Anahtarını kimseye verme. Canın istediğinde kilitleyebilesin kapını ve hava almak istediğinde açabilesin.

Nefes almana karışamayan insanları duygularına da karıştırma. Duygularına başka akıllar karıştı mı, şaşar aklın. Kendi kararlarının efendisi ol. Bir hayat var önünde ve hükümdarı sensin. Tahtına sahip çık. Seni yönetmek isteyecek insanlar olacak, sakın onlara o yolu gösterme. Kapat.

Farklı fikirlere açık ol, ama senin de mutlaka bir fikrin olsun hayatta. Fikir hayal etmenin ilk basamadığıdır ve hayal etmek sandığın kadar melankoli bir olgu değildir. Hayallerinin büyüklüğü kadar yaşarsın hayatını. Erişmeyi tahayyül ettiğin şeylerin kucağında bulursun kendini. Hayallerine güven, onlara inan ve onları sev. Eriştiğinde sıkıca sarıl ve asla bırakma.

Büyümek sandığın kadar güzel bir şey değil. Küçülmenin de yararı var insana. Küçük şeyler büyük mutluluklar verebilir. Bir villada aldığın kirli nefesten güzel gelebilir, bir dağ evinde içine çektiğin oksijen. Son model bir arabada gezerken gördüğünden daha güzel görürsün manzarayı, elin cebinde bisiklete binerken. Herkesin seni arayarak taciz ettiği en lüks telefonun suya düştüğünde anlarsın başını dinlemenin huzurunu. İç gözünden geçenler en çok ödül alan bir filmden daha zevk verici görüntüler sunabilir sana.

Ve bol bol şans ver kendine. Sürekli yeni şanslar tanı. Torpilin olsun kalbinde. Başına gelen her kötü olayda, yapamadığın her işte, başarısızlıklarında onu cezalandırmak yerine yeni şanslar vermeyi unutma. Kendine verdiğin her şans, yeni bir başlangıcın ilk adımı olacak. Ve yeni başlangıçlar mutlu eder insanı.

Kocaman bir yaş pasta ye, kilo alacağım kaygısı olmadan. Ağaçlardan kiraz topla. Bir çocukla sek sek oyna. Hiç aramadığın bir seni seveni hatırla ve ara. Özle birilerini, çok özle ve hiç durmadan o özlediğin kişiye kavuşacağını hayal et. Hayal etmek mutlu eder insanı.

Hayallerinde oyunlar oyna. Bir gün öğretmen ol, bir gün film yıldızı, bir gün şarkıcı, bir gün belki bir fırıncı. Sıcak ekmekler çörekler pişirdiğini düşün. Bazen kalk hiç görmediğin bir ülkeye gittiğini hayal et. Adını bilmediğin insanlar koy zihnine, onlara güven ve onları sev.

Âşık ol. Aklın şaşsın. İliklerine, derinliklerine kadar âşık ol bir şeye. Aşk varlığını doyuran hayal kadar önemli bir duygu. Belki bir yazara, belki bir kitaba, belki bir eve, belki bir kediye, belki bir insana ama mutlaka âşık ol. Âşık olmadan girdiğin yolda başarı zor bir ihtimal… Çok istemek için çok sevmek gerektiğinin hafızanın bir köşesine yer et.

YAZI: Kamura Akdemir

Not: Kamuran Akdemir, çıkacak olan “Benimle Güler Misin?” romanından…
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: