BİKİNİ TARTIŞMASINDA TÜRKİYE ÖRNEĞİ

Mısır’da 31 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından, yeni hazırlanacak anayasasında kendisine Türk anayasasını örnek alan ülkede şimdi de bikiniye Türkiye ayarı getiriliyor.

Magazin

BİKİNİ TARTIŞMASINDA TÜRKİYE ÖRNEĞİ Uluslararası Turizm Otoritesi, Müslüman Kardeşler’in yaptığı turistlerin Mısır ziyaretleri sırasındaki davranışlarına “ülkenin değerleri” çerçevesinde kısıtlama getirilmesi önerisini, “Türkiye de Müslüman bir ülke ama böyle uygulamaları yok. Bu sayede yılda 28 milyon turist çekiyor” yanıtı ile cevapladı.

Müslüman Kardeşler Özgürlük ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Saad el Katatni, turizm sektörü temsilcilerine yaptığı bir konuşmada, “Plaj turizmi, toplumumuzun değer ve normlarına uymalıdır. Mısır’ı ziyaret eden turistlere bazı düzenlemeler getirilmelidir” diye konuştu. Katatni daha sonra öngördükleri düzenlemelerden birinin de bikini ve mayo giyimine kısıtlamalar getirilmesi olduğunu açıkladı.

Acenteler karşı çıktı

Mısır’daki turizm acenteleri bu öneriye karşı çıkarken, Uluslararası Turizm Otoritesi Sami Mahmud, hiçbir ülkenin bu şartlar altında Mısır’a turizmi teşvik etmeyeceğini belirterek, “Türkiye’nin muhafazakar partisi böyle yapmıyor ve Türkiye her yıl 28 milyon turist ağırlıyor. Malezya da öyle. O da yılda 25 milyon turist ağırlıyor. Plaj turizmi, Mısır’a gelen turistlerin yüzde 80’ini oluşturuyor. Arap turistlerin yüzde 95’i de alkol içiyor” dedi.

Ayrıca seyahat acenteleri bu tür bir kısıtlamanın Mısır ekonomisine 12.5 milyar dolara mal olacağını söylediler.

Mübarek’in devrilmesinin ardından demokrasiye geçiş sürecinin başladığı Mısır sık sık Türkiye’yi örnek aldığı uygulamaları ile gündeme geliyor. Ülkede ekim ayında düzenlenecek seçimler öncesinde yeni anayasa çalışmaları başlamış ve Türkiye’nin 1982 anayasası Arapça’ya çevrilmişti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: