Bilgisayar başında oturanlar dikkat!

Bilgisayar hayatımızdaki birçok şeyi kolaylaştırmayı başarmıştır. Fakat bu kolaylıkların bir bedeli var...

Yaşam

Bilgisayar başında oturanlar dikkat! Geçtiğimiz gün bir kafede otururken fark ettiğim bir detayla araştırma yaptım. Yeni nesil gençlerin çoğunun yürürken kamburlarının çıktığını gözlemledim. Özellikle gelişim çağındaki çocukların çok fazla bilgisayar başında oturmaları sonucu eğilen omurları deforme oluyor. Farkına varmadan kamburlaşan bir gençlik doğuyor. Gelişme çağında olan bu gençler sportif hareketler yerine sabit kalarak henüz şekillenen vücut yapılarını bozuyorlar. Aslında buna daha çok kamburluk değil de duruş bozukluğu demek daha doğru olur.

Modern çağın en büyük gereksinimi olarak görülen bilgisayar amacı dışında oyunlar için çok fazla kullanılır hale geldi. Gençleri ekran karşısından kaldırmak artık öyle zor bir hal aldı ki aileler evlerinde bunun savaşını verir oldu. Uzmanların da ortaya koyduğu bilimsel bir gerçek olan bilgisayarın kamburlaşması ileriki yıllarda büyük sıkıntılara yol açacak.

Bel fıtıkları, sırt ağrıları, kıl dönmeleri, obezite, eklem hastalığı, bel kayması, kireçlenme ve ortopedik hastalıklar gibi birçok hastalığa da yol açıyor.

YAZI: Kamuran Akdemir

Bunlarda ilginizi çekebilir: