BİR KERE YETMEZ!

'Bir kere yetmez' diyenlerin sayısı giderek artıyor. Siz de seks hayatınıza biraz daha renk katmak istiyor ve hiç olmazsa bir kez denemek istiyorsanız önerilere kulak verin!

Magazin

BİR KERE YETMEZ! FİZYOLOJİK FARKLILIKLAR

Zincirleme orgazm bir hayli karmaşık bir konudur çünkü erkek ve kadın arasında ciddi fizyolojik farklılıklar bulunur. Erkek genelde çabuk uyarılmakta ve orgazm olduktan sonra da en azından bir süre için cinsel ilgisini yitirmektedir. Oysa kadın, daha yavaş uyarılmasına ve orgazma daha uzun bir süreçten geçerek ulaşmasına karşın birbiri ardına birkaç kez orgazm olabilme potansiyeline sahiptir.

BİLİMSEL KANITLAR

Bu olgunun mekanizması henüz tam olarak açıklanmasa da hiç olmazsa varlığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü kadınlarda orgazm sırasında gerçekleşen fizyolojik değişiklikleri kaydeden laboratuar cihazları, bazı kadınların belirli durumlarda bu değişimleri kısa aralıklarla tekrar tekrar gösterebildiğini belgelemektedir.

HERKESTE AYNI YETENEK VAR AMA..

Yani kadınlar zincirleme orgazm olgusu biyolojik bir gerçektir. Hatta kimi uzmanlar aslında bütün kadınların zincirleme orgazm yeteneğine sahip olduğunu, fakat cinselliğe olumsuz bakan kültürümüzün verdiği tutuklukla çoğu kadının bu şans hiç kullanmadığını iddia etmektedir. Bu iddianın geçerliliği tartışılabilir. Ancak bazı kadınların mastürbasyon veya cinsel ilişki sırasında tekrar tekrar doruğa ulaşabildiği artık kesinleşmiştir.

FARKLI GÖRÜŞLER

Bu orgazmların yoğunluğuysa, kadından kadına değişiklik gösterir. Kimi kadınlar ardı ardına kaç kez orgazm olurlarsa olsunlar her zaman ilişkinin en iyisi olduğu görüşündedir. Kimilerindeyse tam tersine ilk orgazm bir hayli sönük geçmekte ve asıl yoğun hazzı daha sonrakiler sağlamaktadır. Öte yandan kadınların bir kısmı da zincirleme orgazmın her halkasının çok farklı olduğu, klitoral orgazm, G-noktası orgazmı ve penisin vajina içindeki hareketlerinden doğan orgazm arasında bir karşılaştırma yapmanın tamamen anlamsız olacağı kanısındadır.

EN ÇOK MASTÜRBASYONLAR

Seks araştırma laboratuarlarında sürdürülen deneyler genellikle en uzun zincirleme orgazmların mastürbasyon sırasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Hatta, vibratörle mastürbasyon yapan kimi kadınlar, kısa bir süre içinde 10-15 kez doruğa ulaşabilmektedir. Genelde bu orgazmlar bir iki dakikalık aralarla gerçekleşir. Fakat az sayıda kadın, bir orgazmdan diğerine hemen hiç ara vermeksizin geçebilmektedir. Çok küçük bir azınlıktaysa; zincirleme orgazm hiç kesintisiz orgazm dalgaları halinde yükselip ancak kadının bitkin düşmesiyle sona ermektedir.

UÇ UCA EKLEMEK

Zincirleme orgazm konusunda yaygın uygulamalardan biri, mastürbasyonla cinsel ilişkiyi uç uca eklemektir. Yani, önce kadın kendi kendine ya da sevgilisinin yardımıyla mastürbasyon yaparak birkaç kez doruğa ulaşır, sonra da cinsel ilişki partneriyle birlikte bir kez daha boşalır.

ÇABALARIN KARŞILIĞI

Zincirleme orgazm için bu kadar çaba harcamaya değer mi? Bu konuda kararı sadece kadın verebilir elbette. Fakat kimi erkekler sevgililerine daha çok haz verebilmenin her türlü çabaya değeceği görüşünde. Gene de, bir kısım erkekle tıpkı kendileri gibi tek bir kez ama yoğun bir şekilde boşalan bir kadınla sevişmeyi tercih etmekte ve zincirleme orgazmı sevişmeyi bir gösteri haline getiren bir tür başarı testi gibi algılanmaktadır. Öte yandan bazı erkekler de kadının zincirleme boşalmasını kendi erkeklik güçlerinin bir kanıtı gibi görüp gurur duyma eğilimindendir. Tabii, bu pek haklı bir gurur sayılmaz, çünkü böyle bir kadın büyük ihtimalle mastürbasyonla da zincirleme orgazma ulaşabilecektir. Yani erkeğin 'sihirli anahtarı'na pek de muhtaç değildir. Gene de, çoğu erkek cinselliği başarı göstergesi olarak gördüğü müddetçe, zincirleme boşalabilen kadınların rağbette olacağını tahmin edebiliriz.

CİNSEL TIP DERNEĞİ BAŞKANI NE DİYOR?

Geçtiğimiz günlerde Sabah'ın Günaydın ekinde köşesi bulunan Cinsel Tıp Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe de bu konuya değindi ve 'Zincirleme orgazma sık görüLen bir durum değil' diye yazdı. Keçe şunları kaleme aldı:

SÜRE VE ŞEKİL FARKLI

'Kadınlarla erkeklerin cinsel doyuma ulaşma süresi ve şekli farklıdır. Zincirleme orgazm mümkün olmakla birlikte, pek sık rastlanan bir durum da değildir. Önemli olan haz almaktır.. Erkek ve kadın cinsellikleri arasında ciddi fizyolojik farklılıklar bulunmaktadır. Erkek genellikle çabuk uyarılmakta, erken boşalmakta ve boşalma sonrası genellikle yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı bir döneme girmektedir.'

BEKLENTİYE YOL AÇABİLİR

Kadınlar ise; yavaş uyarılmakta, boşalmaya daha uzun bir süreçten sonra ulaşmakta ve boşalma sonrası yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olabileceği bir döneme girerek birbiri ardına birkaç kez daha boşalabilmektedir. Hayli karmaşık ve içinden çıkılması zor bir süreç olan zincirleme orgazm gerçekte mümkündür ama sık rastlanan bir durum değildir. Eşiniz, sizi ve kendisini daha çok tahrik edip cinsel birliktelik sayısını arttırmak için böyle bir kelime kullanıyor da olabilir. Ancak bunu hedef haline getirmek zincirleme orgazm mitine yol açarak aşırı beklentiye ve sonrasında sorunlara yol açabilir. Önemli olan duygulara odaklanmak ve sonucu düşünmeden karşılıklı olarak haz alıp, haz verebilmektir.

(Doktorun Cinsel ilişkiden daha fazla keyif almak için en ideal zaman nedir? Önemli olan beyinsel hazırlık mıdır? Ayşe Y./Bolu) sorusuna cevabı:

'Karşılıklı olarak tatmin edici bir cinsel ilişki kendiliğinden otomatik bir şekilde oluşmaz. Çiftlerin beyinlerini kapatarak duygularına ve dokunmaya odaklanmaları, ruhsal ve bedensel olarak emek harcamaları gerekir. Kişiliğin diğer özellikleri gibi cinsellik de kişiye özgüdür. Bu nedenle cinsel ilişkiden daha fazla keyif almak için ideal zaman değişkendir. Ancak bedenin yorgun olmadığı, dinlendiği, stres ve sıkıntının az olduğu anlar daha fazla keyif almak için en ideal zamanlardır.'

(Doktorun, yeni evliyiz ve ben 27 yaşındayım. Karımı mutlu etmek için her şeyi denediğim halde gerçekten orgazm olmadığını düşünüyorum. Bu sorunu onunla nasıl konuşayım? Adem K./Ordu) sorusuna cevabı:

'Toplumda, tabu haline gelen cinsellik ve orgazm olma hakkında konuşmak yeni evli çiftler için zor olabilir. Bu normal ve beklenen bir durumdur. Öncelikle eşinizin cinsel konulara ilişkin konuşmasının ne ölçüde ve neden rahatsız ettiğini paylaşmasına yardımcı olun, ilk adımı siz atın.

AYIP OLMADIĞINI SÖYLEYİN

Bu durumun sizi üzdüğünü, konuşarak veya profesyonel birinden yardım alarak bu sorunu çözebileceğinizi söyleyin. Bunun ayıp, yasak ve günah olmadığının altını çizin. Onu sevdiğinizi, çekici bulduğunuzu ve değer verdiğinizi açıkça konuşun. Seks yaparken birlikte eğlenebileceğinizi, olası başarısızlık korkusu ve suçluluk duygularının yersiz olduğunu ifade edin.'

(Doktorun, ev kadınıyım. Eşimin eve gelmesini iple çekiyorum. Ama cinsel ilişki istediğimi söyleyemiyorum. O sabah işe gitmeden önce kısa sürede tatmin oluyor. Zevk süresini nasıl uzatabilirim? Aşkın H./Malatya) sorusuna cevabı:

BEDEN DİLİ

'Daha iyi bir evlilik ve cinsel doyum için, çiftin cinsellik konusunda beden dili ile sözel olmayan iletişim kurması yeterli olmaz. Açık bir sözel iletişim gerekir. Eşinize rahatsız olduğunuz durumları ve beklentilerinizi net olarak anlatın.

İLGİSİNİ ÇEKMEYE ÇALIŞIN

Eşinizde erken boşalma sorunu ve size yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşma, cinselliği bir görev gibi algılayarak kaçma durumu söz konusu olabilir. Erken boşalmanın yüzde 100 tedavisinin olduğunu, ikinizin de daha fazla haz alabileceğinizi eşinizle paylaşın. Cinsel hayatınızı renklendirmeye çalışın. Mesela kışkırtıcı iç çamaşırlarıyla onun ilgisini çekmeyi deneyin.'
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: