Bitki çayları sezonu başladı!

Malum Kış ayları ve soğuk hava yavaş yavaş kendini daha çok hissettirmeye başladı. Kış akla geldiğinde diğer aklımıza gelen bir detay bitki çayları… Bağışıklık sistemini güçlendiren, insan ruhunu dinlendiren ve tazeleyen bu rahatlatıcı çaylardan birkaç tane örnek vermek gerekirse ilk başta akla gelen Kuşburnu Çayıdır. Lakin unutulmamalı ki faydası olan her çayın zararları da olabilir. Biz size iyi gelecek birkaç bilgiyi burada paylaşıyoruz.

Yaşam

Bitki çayları sezonu başladı! KUŞBURNU ÇAYI
Kuşburnu esasında bir gül meyvesidir. Kokusu ile iyi hissettirirken, içerdiği C vitamini ile nezle ve grip gibi kış hastalıklarından korunmakta da etkisi büyüktür.


LAVANTA ÇAYI
Lavanta çayı sayısız faydaları olan yine kokusu ile zihni sakinleştirerek rahatlatan çaylardandır. Bu çay karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarına da iyi gelebilmektedir. Bronşların spazmına da iyi geldiği için bronşit ve astım hastalarına da iyi gelir ayrıca.


PAPATYA ÇAYI
Son yıllarda yeşil çay kadar tercih edilen bir çay haline gelen papatya çayının da vücuda çeşitli faydaları olduğu bilinmekte… Çok fazla kokusu olmayan bu çay hazımsızlığa iyi gelmekle birlikte boğaz ve bademcik iltihaplarına da iyi gelmektedir. Ayrıca idrar söktürücü bir etkisi de bulunan çay, adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olur.

MELİSA ÇAYI
Melisa çayları uykusuzluk problemlerine ne kadar iyi geldiği ile ünlü yegâne çaylardandır. Bunun yanı sıra, stres, kaygı ve iştahsızlık problemlerine de iyi gelen çaylardandır. Fakat bu çayların dozunu iyi ayarlamak gerektiğini de belirtmeden geçemeyiz.


REZENE ÇAYI
Rezene çayı başta gaz ve şişkinliğe en iyi gelen çaylardan biridir. Kasları yumuşatır ve spazmlara oldukça fayda sağlar. Mideyi rahatlatmakta başta gelir. Karın ağrısı çekenleri kullanması uygundur.

YAZI: Kamuran Akdemir
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: