''Biz de Varız!''

İstanbul Modern Sinema, 3-13 Ekim 2013 tarihleri arasında yeni Türkiye sinemasından program sunuyor.

Kültür-Sanat

''Biz de Varız!'' İstanbul Modern Sinema, 3-13 Ekim 2013 tarihleri arasında yeni Türkiye sinemasından bir program sunuyor: Biz de Varız! Sinema Sponsoru D-Smart’ın katkılarıyla gerçekleşen program, son iki yıldır adından söz ettiren, Türkiye’de veya yurtdışında merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönen ama vizyonda şans bulamamış veya az yer bulmuş filmlerden oluşuyor. Bu filmler son 20 yıldır gelişmekte olan Türkiye sinemasına yeni karakterler, yeni kimlik temsilleri, yeni toplumsal yaklaşımlar katarken, toplumda “öteki” olana yer ayırarak çoksesli bir seçki oluşturuyor.

Toplam 16 filmden oluşan bu seçkide uzun metrajların yanı sıra , İnan Temelkuran veKristen Stevens’ın Siirt’in Sırrı, Can Candan’ın Benim Çocuğum, Batu Akyol’un Türkiye’de Caz başlıklı belgeselleriyle birlikte bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan ve DAAD ödülüne değer görülen Köken Ergun’un kısa filmi Aşura da yer alıyor.

Gösterime sunulacak filmler arasında Mahmut Fazıl Coşkun’unYozgat Blues, Deniz Akçay Katıksız’ın Köksüz, Hüseyin Tabak’ın Güzelliğin On Para Etmez, Ali Aydın’ın Küf, Aslı Özge’nin Hayatboyu, Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi, Erdem Tepegöz’ün Zerre, Belmin Söylemez’in Şimdiki Zaman, Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi, Derviş Zaim’in Devir, Atıl İnaç’ın Daire ve Ufuk Aksoy’un Devremülk filmleri bulunuyor.
Mahmut Fazıl Coşkun’un müzik öğretmeni ve şarkıcı Yavuz ile öğrencisi Neşe’nin taşradaki hikayesini anlatan Yozgat Blues, bu yıl 20.Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film, Film-Yön En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini aldı.

Aniden yaşanan bir kaybın ardından ayakta kalmayı başaramayan bir ailenin hikayesini aktaran Deniz Akçay Katıksız’ın ilk filmi Köksüz, 32. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi Film ve Radikal Halk ödüllerini aldı, Adana Altın Koza’da ise Yılmaz Güney Ödülü ve en iyi kadın oyuncu ödülleriyle değerlendirildi.
Yıllardır kayıp olan oğlunu aramaktan vazgeçmeyen demiryolları bekçisi Basri’yi izleyen Ali Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi Küf, dünya prömiyerini bu yıl yaptığı 69. Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı ödülünü kazandı.

49.Antalya Altın Portakal Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo dahil toplam 6 ödül alan Hüseyin Tabak’ın yazıp yönettiği Güzelliğin On Para Etmez, 12 yaşındaki Veysel’in gözünden, Avusturya’ya göç etmek zorunda kalan bir ailenin yeni hayat dinamiklerine ayak uydurma çabasını aktarıyor.
32. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini alan Aslı Özge’nin yönettiği Hayatboyu, mutsuz ve tutkusu sönmüş ilişkilerine rağmen, birbirinden kopamamanın duygusal sıkışıklığı arasında kalan bir çiftin ilişkisini konu ediyor.
İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film olarak değerlendirilen Sen Aydınlatırsın Geceyi adlı son filminde Onur Ünlü, fantastik ve absürd dram arasında gidip gelen öyküsüyle, birtakım olağanüstü özellikleri olan kasabalıların olağan sıkıntılarını yansıtıyor.

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde 4 ödül alan Erdem Tepegöz’ün ilk filmi Zerre işçi sınıfına gerçekçi ve sade bir bakış sunuyor. Atıl İnaç’ın üç karakterin kullanılmayan bir havaalanı etrafında gelişen trajik komik hikayeyi aktaran Daire, Derviş Zaim’in Anadolu’nun gerçek insanlarının günlük hayatını izlediği Devir, Ufuk Aksoy’un ıssız bir adaya sığınan genç bir kadının dört gününü anlatan Devremülk, Pelin Esmer’in başkalarından kaçan iki insanın karşılaşma öyküsünü yansıtan Gözetleme Kulesi ve Belgin Söylemez’in insanlar arasındaki dostluk ve kader ilişkilerini aktaran Şimdiki Zaman adlı filmleri de gösterilecek filmler arasında bulunuyor.
Biz de Varız! başlıklı programda yer alan filmlerin gösterimlerine yönetmenler ve oyuncular da katılacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: