BJÖRK'TÜR YAPAR!!!

Björk konserlerinde siyasi mesajlar vermekten hoşlanan bir sanatçı. 3 Ağustos'ta İstanbul'da vereceği konserde de ortamı gerecek bir çıkış yapabilir.....

Magazin

BJÖRK'TÜR YAPAR!!! Björk'ün Volta albümünde bir şarkı var. Adı Declare Indipendence (Bağımsızlığını İlan Et). Şöyle diyor Björk: 'Bağımsızlığınızı ilan edin, bunu size yapmalarına izin vermeyin.' Bu, Faroe Adaları'nın Danimarka'ya karşı bağımsızlığını savunan, bu konuyla ilgili yazılmış bir şarkı. Yani kişisel bir aydınlanmaya falan işaret etmiyor. Dünya bizim etrafımızda ya da Ortadoğu'da dönüyor sanıyor olabiliriz ama öyle değil işte. Ne zaman muhabbet açılsa sorunsuz ülke modeli olarak gösterilen İskandinav ülkelerinin de sorunları varmış demek ki. Björk bu şarkıya önem veriyor. Videosunu Michel Gondry çekmiş. Hakikaten güzel olmuş, yine yaratıcılık üst düzeyde. Youtube'da izleyebilirsiniz. Hayır izleyemezsiniz. Erişim engelli!!!

Björk anlaşılan o ki bu şarkının farklı 'kardeş' versiyonlarını da yaratma peşinde. 2 Mart Şanghay konserinde mesela şarkının Tibet versiyonunu söylemişti. Yani şarkının dizeleri öyle ki, her şeye uyar. 'Size bunu yapmalarına izin vermeyin. Bağımsızlığınızı ilan edin...' Sonra 'Tibet Tibet,' diye bağırıyor. Björk Japonya'da verdiği konserdeyse şarkıdan Tibet'i çıkarıp yerine Kosova'yı koydu. Her ikisinde de siyasi bir mesaj vermek istediği açık. İnsanlara kendince doğru olan bir şeyi söylüyor. Ama işte olaylar öyle gelişmiyor, insanlar kırılıyor, üzülüyor. Haklı olarak. Çünkü hassas konularda slogan atarken dikkat etmek lazım. Kaş yapayım derken göz çıkarabiliyorsunuz.

Ve tabii aklınıza gelen benim aklıma da geldi. Björk 3 Ağustos'ta İstanbul'da olacak. O güzelim pazar akşamında, tam da Boğaz'ın kıyısında Kuruçeşme Arena'da, Björk'ümüz ister misiniz Kosova yerine Kürdistan desin... 'Bağımsızlığınızı ilan edin. Bunu size yapmalarına izin vermeyin...' Çeşitli senaryolarım var. En kötüden en iyiye kadar. En kötüsü elbette Björk'ün bunu söylemesi ve yuhlanmasıyla başlıyor. Çok fena noktalara gidiyor. Ama asıl tartışılması gereken belki de bu tavır.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: