Bodrum ve Marmaris'i deprem korkusu sardı!

Çanakkale açıklarında bugün saat 08.33’te 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Gökçeada açıkları olan deprem, Çanakkale, Tekirdağ ve İstanbul’un Marmara kıyılarında şiddetli olmak üzere Kocaeli’den İzmir’e kadar olan bölgede hissedildi. Depremin ardından aynı bölgede 3.6 , 3.1 ve 4.0 büyüklüğünde 8 tane artçı depremler meydana geldi.

Yaşam

Bodrum ve Marmaris'i deprem korkusu sardı! Marmara ve Ege Bölgesi, merkez üssü Gökçeada olan Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğündeki depremle sallandı. Can kaybı ve yaralan kimsenin olmadığı deprem ve devam eden artçı şoklar halkın paniğe kapılmasına neden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, merkez üssünün Gökçeada'nın Kaleköy köyü olarak saptadığı 5.3'lük deprem saat 08.33'te yerin 9.8 kilometre derinliğinde meydana geldi. Bu depremin öncesinde saat 07.10'da 2.3, saat 07.38'de 2.2, saat 08.32'de 3.3 büyüklüğünde depremler kaydedildi. Ardından gelen 5.3'lük deprem, Çanakkale ve çevresinde şiddetli olmak üzere Kocaeli'den İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Gökçeada ve Çanakkale'de halk paniğe kapılıp korkuyla sokaklara fırlarken, İstanbul ve Tekirdağ'da da kısa süreli panik yaşandı. Yine merkez üssü Kaleköy olan saat 08.42'de 3.6, saat 08.53'te 3.1, saat 08.57'de 2.2'lik artçı şoklar kaydedildi.

FOÇA, KARABURUN VE MARMARİS'İ TETİKLER Mİ?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Gökçeada'da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin Kuzey Anadolu Kırığı'nın en batı kolu olan Saros-Limni kolu üzerinde oluştuğunu belirterek, bu kol üzerinde oluşabilecek 6.3 büyüklüğüne kadar depremlerin yıkıcı olmayacağını söyledi. Prof. Dr. Ercan, Saros-Limni kolunun üretebileceği deprem büyüklüğünün 7-7.3 arasında olduğunu kaydetti. Ercan, Gökçeada'da yıkıcılık eşik değerinin 6.3 olduğuna dikkati çekerek, "Bu kol üzerinde 6.3'e kadar oluşabilecek bir deprem Türkiye'de yıkıcı olmayacaktır" dedi.

Depremin başka depremleri tetikleme ihtimaline de değinen Prof. Dr. Ercan, şöyle konuştu:

"Bunun İstanbul depremi ile ilgili ilişkisi şöyle vardır, İstanbul Kuzey Anadolu Kırığı'nın doğu ucunda, Gökçeada ise batı kolu üzerinde yer almaktır. İstanbul'da bir depremi tetiklemesi söz konusu değildir. İzmir'de göçüntü kırıkları egemen, Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Bakırçay göçüntü kırıklarının işleyişleri Kuzey Anadolu Kırığı'ndan tamamen bağımsız. Bu depremin Foça'da, Karaburun'da, Bodrum'da, Marmaris'te bir deprem yaratma olasılığı yoktur."

DEPREM GÖKÇEADA' DA DEV KAYAYI YUVARLADI

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne bağlı Kaleköy açıklarında bu sabah meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde, sarsıntının etkisiyle Kuzu Limanı Kaşkaval Burnu Mevkisi'ndeki tepeden yaklaşık 20 ton ağırlığındaki bir kaya parçasının deniz kenarına yuvarlandığı ortaya çıktı.Gökçeada'da balıkçılık yapan 64 yaşındaki Esat Oruç, deprem anında bölgeye yakın noktadaki evinde otururken, kayalıkların bulunduğu tepeden beyaz bir toz bulutunun yükseldiğini farketti.

Oruç, depremin ilk şokunu üzerinden attıktan sonra toz bulutunu gördüğü yere gittiğinde yaklaşık 20 ton ağırlığındaki bir kaya parçasının sarsıntının etkisiyle bulunduğu yerden yuvarlanarak 100 metre aşağıya deniz kenarına düştüğünü gördü. Üzeri sarı, kırmızı ve mavi renklerle boyalı olan dev kaya parçasının Ada'nın sembolü olduğunu belirten Oruç, "Kaya parçası aşağıya yuvarlanırken büyük bir toz bulutu ve gürültü koptu. Önce ne olduğunu anlayamadım. Sonra depremle bağlantılı olduğunu düşündüm. Allah'tan denizin bu tarafına doğru yuvarlanmış. Diğer tarafa yuvarlansa balıkçı teknelerinin üzerine düşerdi" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK ŞİDDETLİ HİSSETTİK

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Gökçeada'da meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, "Sarsıntı adada kuvvetlice hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok" dedi. Atalay, depremin merkez üssünün Kaleköy olduğunu söyledi.

Depremi kuvvetlice hissettiklerini belirten Atalay, "Ada genelinde sarsıntı hissedildi ancak çok şükür bir sıkıntı yok" diye konuştu.

VALİ: ÇOK ŞÜKÜR BİR SIKINTI YOK

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Gökçeada ilçesinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, "Çok şükür bir sıkıntı yok" dedi.

Çınar, depremin merkez üssünün Gökçeada Kaleköy olduğunu anımsatarak, "Gökçeada kaymakamımızla görüşmem oldu. Çok şükür bir sıkıntı yok. Adada köylerimiz var. Hali hazırda buralarda incelemelerimiz sürüyor. Allah korusun" diye konuştu.

Öte yandan 8.33'de meydana gelen depremin ardından, 3.6, 3.1, 2.2, 1.6, 1.6, 2.2, 2.3 ve 4.0 şiddetinde artçı sarsıntılar kaydedildi.

OLUMSUZ İHBAR YOK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Gökçeada'da meydana gelen depremin civar illerde de hissedildiğini ve herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmadığını bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, saat 08.33'te, merkez üssü Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinin Kaleköy mevkisi olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği anımsatıldı.

Bölgedeki deprem aktivitesinin 7 gün 24 saat takip edildiği belirtilen açıklamada, "Deprem civar illerde de hissedilmiş olup, Çanakkale İl AFAD, Gökçeada İl Jandarma ve İlçe Emniyet ile yapılan görüşmelerde şu an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmamıştır" ifadesi kullanıldı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: