Bodrum'da alkol düzenlemesine ortak tepki

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA) - Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde ortak yazılı basın açıklaması yapan sivil toplum kuruluşları, yeni alkol düzenlemesinin, turizme ve ülke gelirlerine ciddi anlamda sekte vuracağını belirtti.

Diğer Haberler

Bodrum'da alkol düzenlemesine ortak tepki Açıklamada, "Yasa, maalesef dönemsel olarak yürüyen turizm sektörünü derinden etkileyecektir. Bodrum'un ve ülkemizin turizm gelirlerini ve turist sayısını arttırmak, dünya turizmiyle yarıştırmak istiyorsak, sektörün gelişiminin önünü engellememeliyiz" denildi.

Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası, Bodrum Otelciler Derneği (BODER), Denizciler Derneği, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Bodrum Esnaf Sanayici İş Adamları Derneği (BESİAD, Bitez Turizm İşletmeler Derneği (BİDER) ve Bodrum Kültür Sanat Topluluğu, bugün ortak bir yazılı basın açıklaması yaptı.


Açıklamada, TBMM'de kabul edilen alkol düzenlemesinin özellikle turizm bölgelerinde ve ülke gündeminde önemli bir yere oturduğu belirtildi. Yasanın ilgili maddelerinde, 22.00-06.00 saatleri arasında alkollü içeceklerin perakende satışının yasaklanması, alkol ürünlerinin reklamı ve işletmelerdeki reklam malzemelerinin kullanımlarına ilişkin yapılan düzenlemelerin öne çıktığı kaydedilen açıklamada, "Ülkemizde alkol ürünleri satışı yapan işletmelerimizin sayısı 179 bin 804'tür. Ülke genelinde ise, Muğla en çok işletmenin bulunduğu ilk beş il arasında yer almaktadır. Düzenleme Resmi Gazete'de yayınlanmadan bu uygulamanın bölgemize, turizme ve ülke gelirlerine ciddi anlamda sekte vuracağının altını çizmek istiyoruz" denildi.


Yapılan düzenlemenin işletmelerin gelirlerini düşüreceği gibi, çarpan etkisiyle ailelerini ve dolayısıyla ülke ekonomisini de etkileyeceği dile getirilen açıklamada, "Ülkemizin turizm gelirlerinde oldukça öneme sahip bölgelerinde yeni düzenlemenin olumsuz etkileri görülecektir. Özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak görüldüğü illerimize gelen ziyaretçilerimizin yasaklarla karşılanması, turizm bölgelerinin ve ülke imajına olumsuz etki edecektir" denildi.


Alkol ürünlerinin satışından doğan KDV ve gelir vergisi oranlarının yüksekliği de hatırlatılan açıklama, şöyle devam etti:

"Yeni yasa ile alkol satışı yapılan işyerlerinde yapılacak düzenlemeler sonucunda, işyerlerinin iş hacmi düşeceği için, devlete ödenen vergilerde de düşüş yaşanacaktır. Bu da ülke ekonomisindeki devlet bütçesinin azalmasına neden olacaktır. Yeni düzenleme ile alkol ürünlerinin reklam ve promosyon ürünlerine de yasak gelmiştir. Alkol üreticileri tarafından satış yerlerine sunulan bu ürünler, bölgemiz esnafına ve doğrudan halka sunulan bir kaynaktır. Bu tarzda destekler yöremizin ve firmalarımızın hizmet kalitesinin arttırılmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda ise, gelen ziyaretçilerin memnuniyet düzeylerinin arttırılması böylece turizmde sürdürülebilir hizmet kalitesinin sağlanması desteklenmektedir. Bölgemizde ve ülkemizde düzenlenen birçok ulusal ve uluslararası etkinlik için sponsorluk faaliyetleri yürüten alkollü içki üreticilerinin ürünlerinin reklamını engelleyen düzenleme, yürütülen etkinlik ve festivallerin maddi anlamda desteğinin azalmasına, bu nedenle de etkinliklerin azalmasına sebep olacaktır. “Yasa, maalesef dönemsel olarak yürüyen turizm sektörünü derinden etkileyecektir. Bodrum'un ve ülkemizin turizm gelirlerini ve turist sayısını arttırmak, dünya turizmiyle yarıştırmak istiyorsak, sektörün gelişiminin önünü engellememeliyiz."

İSTATİSTİKİ BİLGİLER

Açıklamada istatistiki bilgiler de verildi. Buna göre, Muğla’da alkol satışı yapılan işletme sayısı 7 bin 655. Bunun ilçelere göre dağılımı da şöyle:

Bodrum: 2090, Marmaris: 1659, Fethiye: 1584, Milas: 663, İl merkezi: 433, Ortaca: 339, Datça: 230, Yatağan: 182, Ula: 160, Köyceğiz: 146, Dalaman: 126 ve Kavaklıdere: 43. Muğla'yı geçen yıl ziyaret eden yabancı turist sayısı ise 3 milyon 132.

Bunlarda ilginizi çekebilir: