"Borç" filmi Hindistan Kerala Uluslararası Film Festivali’nde!

Borç şimdi de Hindistan'taki Uluslararası Kerala Film Festivali’nde yarışacak. Daha önce Müslüm Babanın Evlatları belgeselini çeken ve Murat Düzgünoğlu imzalı Neden Tarkovski Olamıyorum filminde rol alan Vuslat Saraçoğlu'nun senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği "Borç", 7-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde seyircilerle buluşacak.

Kültür-Sanat

"Borç" filmi Hindistan Kerala Uluslararası Film Festivali’nde! 6. Boğaziçi Film Festivali'nden En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Kurgu ödüllerine, 37. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Film ödülüne uzanmayı başaran yerli dram filmi "Borç"un yurtdışı festival yolculuğu bu yıl 3-10 Kasım tarihleri arasında Tunus’ta yapılan Kartaca Film Festivali’yle başlamıştı. Kartaca Film Festivali’nin "Asia Sinemas" bölümünde gösterilen film ayrıca 8-18 Kasım’da Makedonya’da gerçekleşen Cinedays Film Festivali kapsamında CINEIndustry Film Market seçkisinde yer aldı. Film 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde de seyircilerle buluştu.

Filmin konusu ise şöyle: Tufan, karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte Eskişehir’de yaşayan bir adamdır. Tufan'ın hayatını idame ettirmek için çalıştığı yer ise küçük bir matbaadır. Her gün evden işe, işten eve giden bir adam olan Tufan'ın bu düzenli ve sıradan hayatı, bir gece yaşanan kriz sonucunda değişiverir. Ailenin yan dairede yalnız yaşayan komşuları Huriye aniden fenalaşır. Huriye'ye bakan doktor, Huriye’nin bir süreliğine bakılması gerektiğini, yoksa risk faktörlerinin mevcut olduğunu söyler. Fakat ona bakabilecek kimse yoktur. Tufan Huriye’yi ortada bırakmayı göze alamaz ve iyileşene kadar ona evinde bakmaya karar verir. Yaşadığı kimi korku ve kaygıların sonucunda Tufan’ın “iyilik” hali önemli sınavlardan geçecektir...

Başrollerini Serdar Orçin, İpek Türktan ve Rüçhan Çalışkur'ın paylaştığı yerli dram filminin kadrosunda Ozan Çelik, Beyti Engin, Feridun Koç, Öykü Sevinç ve Ülkü Aybala Sunat da yer alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz, sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstleniyor. Filmin kurgusunda ise Naim Kanat'ın imzası var. "Borç" filmi 30 Kasım’da vizyona girecek.

Bunlarda ilginizi çekebilir: