Borsa istanbul'un açılış gongunu Başbakan Erdoğan çaldı

1986'da işleme açılan İMKB bugünden itibaren Borsa İstanbul olarak faaliyet gösteriyor. Açılış gongunu Başbakan Erdoğan çaldı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarihe karıştı.

Yaşam

Borsa istanbul'un açılış gongunu Başbakan Erdoğan çaldı Borsa İstanbul adıyla faaliyetine devam eden borsanın açılış gongunu Başbakan Tayyip Erdoğan çaldı.

video...Unvanının "Borsa İstanbul" olarak değişmesi nedeniyle Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası'nda işlem gören menkul kıymetlerden hesaplanan endekslerin adlarında yer alan İMKB'nin kısaltması bugünden itibaren BİST olarak değiştirildi.İMKB, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası'nı (İAB) aynı çatı altında toplayan olan Borsa İstanbul'un dokuz kişilik yönetim kurulunda İbrahim Turhan, Osman Akyüz, Seyit Ahmet Işkın, Talat Ulussever, Hüseyin Kelezoğlu, Işınsu Kestelli, Atilla Köksal, Melikşah Utku ve Mustafa Büyükabacı yer alıyor.

Borsa İstanbul'un sermayesi ise 423.3 milyon lira olarak belirlendi.

1986'DA İŞLEME AÇILDI

Temelleri 1984'te atılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dönemin başbakanı Turgut Özal'ın çaldığı gong ile 1986'da işleme açıldı.

İlk Borsa Başkanı Muharrem Karslı, borsanın ilk yeri de Cağaloğlu'ndaki Ziraat Bankası'nın 2. ve 3. katı oldu. Burası kısa sürede İMKB'ye yetmemeye başladı ve Karaköy'deki Erenhan'a geçildi.


Başbakan Erdoğan'ın gongu çaldığı sırada, İstanbul'daki boğaz köprülerinde BİST'in bayrağı dalgalanmaya başladı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: