Boşanmadan önce!

Kanıtları ve delilleri toplarken iyi düşünün, avukat yardımı alın...

Diğer Haberler

Boşanmadan önce! ABD'nin üst düzey boşanma avukatlarının yüzde 90'ı, geçen üç yıl içinde iPhone ya da diğer akıllı telefonlardan elde edilen kanıtların davalarda kullanılmasında büyük bir artış yaşandığını kaydetti. Konu ile ilgili araştırma Amerikan Aile Hukuku Avukatları Akademisi (AAML) tarafından yapıldı.

Amerikan Aile Hukuku Avukatları Akademisi, iki yıl önce de Facebook sayfalarındaki bilgilerin kanıt olarak kullanılmasında büyük bir artış yaşandığını kaydetmişti. Aradan geçen iki yıl içinde benzer bir artışın da telefon mesajlarında kaydedildiği açıklandı.

İnternette Ne Aradığınıza Dikkat!

Akademinin başkanı Ken Altshuler, "Elektronik postalarınızı, bir kez daha düşünüp yeniden yazabilirsiniz. Ne söylediğinizi düşünmeniz için fırsatınız var ancak telefon mesajları anlık iletiler" dedi. Altshuler, "İnsanların düşünmeden gönderdiği çok sayıda kısa mesaj alıyoruz" şeklinde konuştu.

Kısa mesajların insanların başına iş açabileceğini kaydeden Akademi Başkanı, "Çünkü bunlar birinin düşünce, eylem ve niyetlerinin yazılı kayıtlarıdır" ifadelerini kullandı.

Amerikan Aile Hukuku Avukatları Akademisi'ne göre, boşanma davalarında en fazla kanıt olarak kullanılan cep telefonu mesajlarını, elektronik postalar, telefon numaraları, telefonda arama arşivi, küresel konumlama sistemi (GPS) ve internette arama arşivleri takip ediyor.

Mesajları Kağıda Dökmek Mümkün

Altshuler, insanların cep telefonu mesajlarını kullanmalarının nedeninin, cep telefonu mesajlarının güvenli olduğu ve basmanın kolay olmadığı yönündeki yanlış kanıdan kaynaklandığını ifade etti. Herkesin telefon mesajlarını basamayacağını kaydeden Altshuler, "Bunun nasıl yapılacağını bilmeniz gerek" dedi.

Müvekkillerine boşanma kanıtı olarak kullanılabileceği için Facebook'u kullanmamalarını tavsiye ettiğini söyleyen avukat Altshuler, bunu yalnızca yüzde 50'lik bir kesimin izlediğini belirtti.

Altshuler, "Yazılı olan her şeyi bir gün yargıcın da görebileceğini düşünmelisiniz. Eğer yargıcın görmesini istemediğiniz bir şeyse yazmayın" şeklinde konuştu.

Altshuler, telefon mesajları konusunda da önemli bir uyarıda bulundu: Siz kendi mesajlarınızı silebilirsiniz ancak bu karşıdakinin de sildiği anlamına gelmez.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: