Boyun düzleşmesi geçer mi?

Güncel yaşamın negatif enerjisi, yoğun iş temposu ve bazen de hareketsizlikle meydana gelen boyun düzleşmesi, çok kişide görülebilir. Ancak daha çok 20 yaş sonrasında görülen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda kolay kolay rastlanmaz çünkü onların kemiklerinin elastiği daha fazladır.

Yaşam

Boyun düzleşmesi geçer mi? Çukur görünümlü bir yapıya sahip olan boyunun zamanla düz bir hal alarak bu çukur görünümün bozulması ile ortaya çıkan rahatsızlıktır. İnsan vücudu elastiği olan esnek kemiklerden dizayn edilmiştir lakin belirli bir yaştan sonra bu elastik azalmaya ve yok olmaya başlar. Bu raddede boyun düzleşmesi görülebilir. Rüzgârda kalan ıslak saçlar, hareketsiz bir hayat ve aşırı stres de buna yol açabilir. Günümüzde gençlerde de rastlanmaktadır. Bunun en etkin sebepleri; hayatın mecbur kıldığı koşuşturma, fazla çalışma, yoğun iş yükü gibi hallerdir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken ilk şey omurilik ve bu yapıda yer alan sinirlerin baskı altında olup olmadıklarının tespit edilmesidir. Ola ki bu omurların arasında baskı durumu söz konusu ise tedavinin uzmanları tarafından önerilen kas güçlendirici egzersizler yapılması kişileri rahatlatabilir. Tedavi sürecinin atlatıldığı dönemde ağrı kesiciler de kullanılmalıdır. Şayet bu durum ağır bir hal almışsa fizik tedavi yöntemlerine geçilir. Tedavi edilmeyen ve üzerinde durulmayan bu rahatsızlık zamanla ilerleyip cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu yüzden hastalıkları küçükken tedavi edip ortadan kaldırmak hem sağlığınızın daha fazla bozulmaması hem acı çekmemeniz için önemlidir. Henüz sıkıntınız küçük ise uzman önerileri dahilinde egzersizlerle rahatlayabilirsiniz.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: