BU AKŞAM AÇILIYOR!

İstanbul gecce hayatının tanınmış isimlerinden Erol Kaynar, Nişantaşı'ndaki City’s Alışveriş Merkezi'nde yeni bir mekan açıyor. Kaynar, Bar Code adını verdiği mekanı hakkında 'Kullandığımız tuzdan fındığa kadar her şey ekolojik. Malzemeleri tadını bozmadan, vitaminini, minerallerini eksiltmeden kullanıyoruz. Ayrıca çok özel bitki çayları, aromalı kahveler sunuyoruz' dedi.

Magazin

BU AKŞAM AÇILIYOR! Bar Code ismi nereden geliyor. Nasıl bir konsept sunuyor?

- Hep beraber oturup yedi-sekiz tane alternatif isim üzerinde düşündük. İçlerinden oylama yaptık ve Bar Code isminde karar kıldık. Bu ismi logomuzla da desteklemeye çalıştık. Dikkat ederseniz ilginç bir logomuz var. Barkodun içinden çatal bıçak çıkıyor. Bar Code hem bir kafe, hem bir restoran hem de bir bar. Aynı zamanda ilerleyen saatlerde de bir gecce kulübüne dönüşüyor. Sabah 10.00'dan sabaha karşı 04.00'e kadar servis vermeyi planlıyoruz.

Nasıl bir mönü hazırladınız?

- Mönümüzdeki kullandığımız tuzdan fındığa kadar her şey ekolojik. Hiçbir malzemeyi tadını bozmadan, vitaminini, minerallerini eksiltmeden kullanıyoruz. Ayrıca çok özel bitki çayları, aromalı kahveler sunuyoruz. İçkide inanılmaz geniş bir yelpazemiz var. Her markayı bulabileceksiniz. Yaklaşık 40 adet açık şarap servis ediyoruz. Mönümüzde de her yemekle birlikte bu şarapları tavsiye ediyoruz. Yemeğin içindeki baharata, pişirilme yöntemine uygun şarap tavsiyeleri yapıyoruz.

Alışveriş merkezinde bu tarz bir yer açmak ilginç bir fikir. Bu projeyi hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz?

- Nişantaşı, İstanbul'da çok özel bir bölge. City's de bu bölgedeki ilk ve tek AVM olması itibariyle bize uygun geldi. Birçok ilke imza atacağız.

Nedir bu ilkler, Bar Code hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

- Burada çok özel bir mönüyle birlikte uzun saatlere yayılan bir eğlence konsepti yaratmayı hedefliyoruz. Nişantaşı'nın da böyle bir konsepte çok ihtiyacı var. Nişantaşı'nda uzun yıllardır bir kulüp yok. Üstelik böyle bir manzaraya sahip bir yer hiç yok. Bar Code 4-4,5 metrelik camları, 7 metrelik tavan yüksekliğiyle müthiş bir boğaz manzarasına hakim. Çok ferah bir mekan. Bu da projeye girerken bizi heyecanlandıran önemli bir unsur oldu. Nişantaşı'nda hep eski binalar vardır. Oysa bu yapı derinliği, yüksekliği çok olan, minimalist ve modern bir mimariye sahip.

Bar Code için bir danışmanlık aldınız mı?

- Bar Code'un mönüsünü hazırlarken İtalyan asıllı bir şeften danışmanlık aldık. Hem bar hem de yemek mönüsünü onunla birlikte hazırladık. Mekanda İtalyan etkisinin aslında her yerde olduğunu söyleyebiliriz.

Bar Code'da başka ne gibi özel uygulamalar olacak?

- Bar Code'u önümüzdeki dönemde sadece isim olarak değil gerçek anlamında da kullanacağız. Yiyecek ve içeceklerin barcod'larını okutarak sipariş alacağız. Çok modern bir uygulama olacak. Şu anda bunun için bir program yazılıyor. Bu program sayesinde sipariş almak da çok kolay olacak. Bar Code'da öne çıkan bir yeni uygulama da içkilerin özel şişelerinde servis edilmesi. Bar Code'un akşam devam eden eğlencesi de çok dikkat çekici olacak. Çok başarılı iki DJ setin başında olacak. Onların yaptığı müziği ferah bir mimaride, şık bir ortamda Boğaz manzarasıyla dinleme imkanı sunuyor olacağız. Bar Code bu akşam açılıyor. Bu hafta sonu herkesi Türkiye'nin ilk mall kulübünde eğlenmeye davet ediyoruz.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: