BU DİZİ DAHA BAŞLAMADAN YURTDIŞINA SATILDI!

Osmanlı İmparatorluğu'nun ihtişamı dizilere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Magazin

BU DİZİ DAHA BAŞLAMADAN YURTDIŞINA SATILDI! İşte bunlardan biri de TRT'nin "Bir zamanlar Osmanlı Kıyam" dizisi.

Dizinin ilk bölümü düzenlen bir geceyle İstanbul'da tanıtıldı.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Bu diziyle ilgili söyleyeceğim en önemli şey bu dizi gösterime girmeden dizinin satışını yaptık. Sanıyorum sadece TRT'nin tarihinde değil bütün televizyonculuk tarihinde bir ilk yaşanıyor. Biz bu dizinin bölümlerini rekor fiyatla sattık. Ancak tarihi sağlıkla bakmayanlar gelecekte kendini düzgün izah edemezler. Onun için biz olabildiğince tarihi doğru düzgün gerçek anlayacağımız bir tarzda televizyon dizisi ama bir film kalitesinde gösterime giriyor" dedi.

Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam adlı TRT dizisi için, Kocaeli SEKA parka dev bir plato kuruldu.

Osmanlı dönemine ait saraylar ve İstanbul'daki bazı semtler yeniden inşa edildi.

Dizide sadece saray hayatı değil, şehir ve halkın yaşamından bölümler de yer alıyor.

Daha önce çekilen 4 bölümü çöpe atılan, oyuncu kadrosu ve senaryosu yenilenen dizi başlamadan önce kısa bir konuşma yapan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin "Oyunculardan çok ben heyecanlıyım. Dizinin bir önceki versiyonu Burası Osmanlı aslında izlediğimizde beğenmediğimiz tabiri caizse çöpe attığımız 4 bölümlük çekimdi. Peşinden Bir zamanlar Osmanlı'yı yönetim kurulu gündemine aldı. Üzerine çok titredik, çok titizlik gösterdik. Ama TRT olarak izleyicimize ve etki alanımızdaki olan ülkelere taşımak istiyoruz. Birkaç gün önce Sırbıstan'daydım. İnsanlar en çok Türk dizilerini ve Muhteşem Yüzyıl konuşuluyor. O dizide Sırbistan'ın fethi söz konusu ama buna rağmen insanlar o kısmına bakmıyor. Keyifle izliyorlar. Biz de gurur duyduk" dedi.


"Televizyon tarihinde ilki başardık"
Tüm emeği geçenlere teşekkür eden Şahin, "Ben yapımcısına, yönetmenlerine, senaryo yazarlarına, başta Türkan Hanim olmak üzere tüm oyunculara yürekten teşekkürlerimi iletiyorum. Tebrik ediyorum. Dizimiz inşallah sizlerle beraber çok izleyici kitlesi yakalar. Bu diziyi daha yayına koymadan satmayı becerdiğimiz için televizyon tarihinde bir ilki başardık. Rekor fiyatla dizinin bölümlerin yurtdışında bir televizyona sattık" dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: