Bu hafta akıllar Pera Film'de!

14-26 Eylül tarihleri arasında 'Aklım Nerede? Sinemada Psikiyatri' haftası başlıyor.

Kültür-Sanat

Bu hafta akıllar Pera Film'de! Sonbahar sezonunu ‘Silahlara Veda’ programıyla açan Pera Film, 14 – 26 Eylül 2013 tarihleri arasında sezona ‘Aklım Nerede? Sinemada Psikiyatri’ programı ile devam ediyor. Medikal iletişim konusunda uzman 121 Medikal ve Life is Film prodüksiyon şirketi işbirliğiyle, Janssen ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu desteğiyle düzenlenen programda zihinsel hastalıkları ve ruhsal sağlık sorunlarını çeşitli şekillerde ele alan filmler; kimi ruhsal bozukluklara tanı koymak için gerekli unsurların tespit edilmesi, doktor-hasta ilişkisi ve psikoterapi hakkında eğitim alan psikiyatri asistan hekimlerini, psikiyatrinin farklı alanlarında eğitmek için kullanılabiliyor.

‘Aklım Nerede?’ başlığını Amerikalı alternatif rock müziği grubu Pixies’in aynı ismi taşıyan şarkısından ilham alıyor. Pixies’in çalışmaları, “Tevrat şiddeti, ensest, zihinsel hastalıklar, teşhircilik üzerine, garip, bilinç akışı şarkı sözleri koleksiyonu ve bu sözlere eşlik eden güçlü gitar, şiddetli bas ve aralıksız davul, ortaya hem aşındırıcı hem de melodik bir tarz” olarak da tanımlanabilir. Aynı şekilde, programa seçilen filmler de, insan zihni, hissetme, düşünme ve davranış biçimlerini, hem şiddetli hem de sakin yönleri ile yakalıyor.

Program, The Master, Körlük, Tek Başına Bir Adam, İçinde Yaşadığım Deri, Babadan Oğula, Masumiyetin İntiharı ve Melankoli olmak üzere yedi filmden oluşuyor. Bunlara ek olarak konu üzerinde hem sinemacıların hem de psikiyatrların görüşlerine başvurulacak birçok söyleşi de haftanın programı dahilinde.

Radikal

Bunlarda ilginizi çekebilir: