Bu takımın taraftarlarına küfür yasak!

Banvit, Avrupa'da elde ettiği başarı ile ilk 10 arasında yer aldı.

Diğer Haberler

Bu takımın taraftarlarına küfür yasak! Banvit'in en büyük özelliklerinden biri, taraftarlarının hiç bir maçta küfür etmemesi.
Beyaz et sektörünün önemli markalarından olan Banvit, 1994 yılında çalışan işçi sayısının bini aşması üzerine, sportif aktivitelerini yükseltmeye karar verdi. Bu nedenle fabrika içerisinde, tenis kortu, basketbol, voleybol ve futbol sahaları yaptırdı. Bandırmalı olan ve tüm gelirini Bandırma'dan kazanan Banvit'in Yönetim Kurulu Başkanı Vural Görener, daha sonra para kazandığı kentte gençlere hizmet vermek için amatör spor kulübü kurmaya karar verdi.

YENİLE YENİLE BAŞARIYA ULAŞTILAR

Yelkene karşı ilgisi olan Vural Görener, çalışanların büyük bölümünün futbol takımı kurma isteğini, bu spor dalında küfrün yaygınlaşması yüzünden kabul etmedi. Bu nedenle, Banvit Basketbol Takımı'nı kurdu ve yönetimini ise işçilerden oluşturdu.
Kurulduktan sonra uzun yıllar boyunca, mücadele ettiği mahalli ve alt liglerde aldığı başarısız sonuçlarla dikkat çeken Banvit Basketbol Takımı, maddi olanağını artırıp, isabetli transferler yaparak 2004 yılında Beko Basketbol Ligi'ne yükselmeyi başardı. Oluşturduğu altyapısı ile Bandırma'nın dışında çevre bölgelerdeki gençleri de bu spora kazandıran Banvit Basketbol Takımı'nın, 'Genç Banvitliler' adını verdiği pilot takımı, 2010-2011 sezonunda Türkiye Basketbol 2'nci Ligi'nde şampiyon olarak Beko Basketbol Ligi'ne yükselmeyi başardı. Bu ligde tutunamayan 'Genç Banvitliler' daha sonra yoluna, 'Bandırma Kırmızı' adıyla devam ediyor.

MAAŞLARDA AKSAMA YOK

Banvit'in Genel Menajeri Turgay Çataloluk, 120 bin nüfuslu Bandırma'yı temsil eden takımlarının, Beko Basketbol Ligi gibi bir grupta, aylardır liderliği kimseye bırakmadığını söyledi. Bu sezon sadece tek bir yenilgi aldıklarını, buna karşın güçlü rakiplerinin tümünü dize getirdiklerini açıklayan Turgay Çataloluk, Türkiye'yi Avrupa kupalarında başarı ile temsil ettiklerini, Banvit'in Avrupa'da ki 100 takım arasında ilk 10'a girdiğini açıkladı.
Kulüplerinde bulunan yabancı sporcuların hayatlarından memnun olduğunu ifade eden Çataloluk, "Biz, profesyonel ve güçlü bir takımız. En büyük özelliğimiz oyuncularımızın maaşlarını bir gün dahi aksatmadan gününde almaları. Bu onları mutlu ediyor. Bandırma'ya bağlıyor. Dolaysıyla başarılı olmalarını sağlıyor. Banvit Basketbol ligi şu anda sporcusundan, altyapısındaki çalışanlara kadar 150 kişinin ekmek kapısı" dedi.

TARAFTARIMIZ KESİNLİKLE KÜFÜR ETMİYOR

Banvit Basketbol Takımı'nın en büyük özelliğinin taraftarlarının hiç birinin küfür etmemesi olduğunu anlatan Turgay Çataloluk, "Bizde kimse küfür etmiyor. Taraftarlarımız da aynı şekilde. Bu zamana kadar sadece bir kişi küfür etti, onu da hemen salondan çıkardık. Bir daha maçlara almıyoruz. Bu nedenle kulübümüz 2005 yılında Sportif Fair Play Kariyer Dalı büyük ödülünü aldı" dedi. Çataloluk, taraftarlarının ise 2006-2007 sezonunda en centilmen taraftarı ödülüne layık görüldüğünü sözlerine ekledi.
Avrupa ligindeki mücadelelerinde maçlarını seyircilerine bedavaya oynadıklarını, lig karşılaşmalarında ise kişi başı bilet ücreti olarak 5 TL aldıklarını söyleyen Çataloluk, taraftarlarının büyük bölümünü ailelerin oluşturmasının kendilerini mutlu ettiğini açıkladı.

15 MİLYON TL HARCIYORUZ

Banvit Spor Kulübü Başkanı Özkan Kılıç ise küçük bir ilçedeki takımlarının yıllık 15-16 milyon liralık ödeneği basketbola ayırdığını, bundan da büyük keyif aldıklarını söyledi. Yendikleri rakiplerinin kendilerinden 2-3 kat daha bütçeye sahip olduğunu hatırlatan Özkan Kılıç, başarılarındaki etkenlerden birinin kararların hemen alındığını, kulüpte ise çok başlılığın olmamasına bağladı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: