Bülent Arınç Gezi Parkı eylemcileriyle görüştü

Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Taksim Gezi Parkı eylemini başlatan göstericilerle görüştü.

Yaşam

Bülent Arınç Gezi Parkı eylemcileriyle görüştü Taksim Platformu üyeleri, Bülent Arınç ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşecek.

ÜNLÜ EYLEMCİLER GEZİ'DE NELER YAŞADI?
FOTO

Arınç ile görüşme bitti. Taksim Dayanışması açıklama yaptı...

Görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam eden görüşmede Taksim Platformu adına, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz yer aldı.


Görüşme sonrası Taksim Platformu üyelerinin yaptığı açıklamanın satırbaşları:

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu:

Bizler Taksim Dayanışması olarak 27 Mayıs 2013 tarihinde saat 22.00 sularında Taksim Gezi Parkı'nın polis kuvvetiyle yıkılma sürecinde toplumun gösterdiği duyarlılılk karşında hükümetin izlediği polis şiddeti tüm yurtta protesto edilmeye başlanmış ve bu etkinlikler devam etmektedir.

Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Yaralanan binlerce yurttaşımıza geçmiş olsun diyoruz.

Sürecin diyalogla çözülmesine beklediğimizi bir sırada Sayın Başbakan bir açıklama yapmış ve ne yazık ki iç savaşı çağrıştıran ve topluma hakarete anlamında bir takım ifadelerde bulunmuştur.

Bu ifadelerden sonra toplumsal tepki çığ gibi büyümüştür.

Bizler Taksim Dayanışması olarak içinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak toplumun taleplerini hükümete iletmek için görevlendirildik.

Ortak talepleri dile getiren bir belgeyi Sayın Bülent Arınç’a teslim etmiş bulunuyoruz. Bundan sonra toplumsal tepkilerin nasıl seyredeceği konusunda hükümetin atacağı adımlar belirleyici olacaktır.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman:

Gezi Parkı, park olarak kalmalıdır.

Topçu Kışlası projesinin iptal edildiği açıklanmalıdır.

AKM’nin yıkılmayacağı açıklanmalıdır.

Olaylardaki sorumluların görevden alınmalıdır.

Gaz bombası kullanımı yasaklanmalıdır.

Gözaltındaki yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmalı ve haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.

İfade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: