Bulgaristan'da kaybolan Türk pilot sağ bulundu

Avrupa’dan uçak getiren Pilot Oben Oğultarhan’ın kullandığı tek motorlu, pervaneli Cessna 182, Bulgaristan hava sahasında kayboldu. Uçağın düştüğü anlaşıldı. Pilot Oğultarhan sağ olarak bulundu, sağlık durumu iyi...

Yaşam

Bulgaristan'da kaybolan Türk pilot sağ bulundu Uçağın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuş rotasında olduğu öğrenildi.

OBEN OĞULTARHAN ÇOK TANINMIŞ BİR İSİM....

Oben Oğultarhan havacılık sektöründe oldukça tanınmış bir isim... Oğultarhan, arkadaşı Ozan Çağlar Arslan’la birlikte halk arasında “pır pır” denilen Piper model piston motorlu uçağıyla okyanusu geçip Amerika’ya ulaştı. Bu uçuşun asıl önemi, Türk mürettebatın bu tip bir uçakla 65 derece kuzeye kadar çıkabildiği, bilinen ilk uçuş olması.

Oben Oğultarhan, 17 yıl 21 ayrı ülkede ağırlıklı olarak ‘bush pilot’ olarak çalışmış.

‘Bush pilot’ nedir?

Büyük uçakların inemediği, havaalanı, pist veya inişe elverişli düzlüklerin bile bulunmadığı çöl, step, kutup, köy-kasaba gibi bölgelere uçmaya “bush flying“, buralara inenlere de “bush pilot” deniyor. Türkçe’ye taşra pilotluğu diyenler de var.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: