Bursa'dan ‘şampiyon başkan’a veda

65 yaşında hayatını kaybeden Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı son yolculuğuna uğurlandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Timsah Arena'ya İbrahim Yazıcı'nın adının verilmesi önerisine destek verdi.

Diğer Haberler

Bursa'dan ‘şampiyon başkan’a veda BURSA, ŞAMPİYON BAŞKANI İBRAHİM YAZICI'YI UĞURLADI
Geçirdiği kalp krizi sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı, son yolculuğuna uğurlandı. Bursa Atatürk Stadyumu'nda yapılan törende konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, tribünleri dolduran taraftarların Başkan Yazıcı'nın adının yeni stadyuma verilmesi için "Timsah Arena İbrahim Yazıcı" tezahüratları üzerine, "Bugün onun isminin yaşatılması ve ebedileşmesi için güzel bir teklifte bulundunuz. Bunu değerlendireceğiz" dedi.

Görevi başında Bursaspor'da Selahattin Kaya'dan sonra vefat eden ikinci isim olan İbrahim Yazıcı için ilk tören Atatürk Stadı'nda yapıldı. Cenaze törenine, Türk sporunun ünlü isimleri, iş adamları ve on binin üzerinde Bursaspor taraftarı katıldı. İbrahim Yazıcı'nın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu 2010 yılında şampiyonluk kupasını kaldırdığı orta saha çizgisinin önüne konuldu.

Tören, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Yazıcı ailesi ve tam Bursa ve sevenlerine başsağlığı dileğinde bulundu.

Taraftarların Başkan Yazıcı'nın yapımı devam eden yeni stadyuma adının verilmesi için "Timsah Arena İbrahim Yazıcı" tezahüratları üzerine, "Bugün onun isminin yaşatılması ve ebedileşmesi için güzel bir teklifte bulundunuz. Bunu değerlendireceğiz" dedi.

İbrahim Yazıcı ile aynı tarihte Meclise girdiklerini ve onun iki dönem vekillik yaptıktan sonra Bursa'ya döndüğünü anlatan Arınç, "Büyük sevdası Bursaspor ile baş başa kaldı. Bursa'dan siyasete ilk günlerde yanımda İbrahim Yazıcı buldum. Benim başarılı olmam için hem temenni de bulundu hem de çalıştı. Başkanlık yaptığı dönemde de taraftarlarımızın durumları, mali sorunlar konularında günlerce haftalarca bu konuları birlikte görüştük. 'Sen iyi bir insansın Bursaspor'un başında kal. Ben senin arkandayım' demiştim" diye konuştu.

"BUGÜN BARIŞMA GÜNÜ"

Yazıcı'ya varsa tüm haklarını helal ettiğini ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Bursa'nın başarıları İbrahim Yazıcı'yı mutlu edecektir. Sizden ricam var . Cenaze bizi bir araya getirdi. Geçmişte bir kavganın bir küskünlüğün içinde olabilir. Bugün barışmanın birbirimizi affetmenin günü İbrahim Yazıcı'nın hatrına bunu kaldıralım. Bursa için Bursaspor için kenetlenelim"

Törende ilk konuşmayı Bursasporlu taraftarlar adına temsilci seçilen Amigo Mehmet Güzelsöz ile ÜNİ Timsah Başkanı Ender Yılmaz yaptı. ÜNİ Timsah Başkanı Ender Yılmaz'ın tüm taraftarlara ikinci şampiyonluk yemini ettirmesi, ardından dua okutması büyük alkış aldı.

KAPTAN ÖMER ERDOĞAN: TARİH YAZDI

Futbol takımı adına konuşan Bursaspor Kaptanı Ömer Erdoğan, derin bir üzüntü içinde olduklarını ifade ederek, "3 yıl önce burada şampiyonluk kupasını kaldırmıştı. Şimdi veda için buradayız. Tarih yazdı. Büyük başarılara imza attık. Nur içinde yatsın" dedi.

Bursaspor'un eski teknik direktörü Ertuğrul Sağlam da, Yazıcı'nın vizyonunu ve büyüklüğünü her zaman gösterdiğini belirterek, "Bizim yerimize gelenler sıkıntı çekmesin diye Bursaspor'un menfaatlerini düşündü. Bizler şanslı insanlarız. Şampiyonluğu yaşadık. Yine hep arkada kaldı. Hiç öne çıkmadı. Şimdi cennette şampiyonluğu görmeden yitirilen yüreklere şampiyonluğu anlatıyor" dedi.

KARAMAN: 'BİRLİKTE YÜRÜYELİM' DEMİŞTİ

Bursaspor teknik direktörü Hikmet Karaman da, Yazıcı'nın kendisini Bursaspor'a getirirken söylediklerini aktardı. Karaman, "Bana dedi ki, 'Hikmet, önümde yürüme seni görmeyebilirim, arkamdan gelme seni göremem. Yanımda kal birlikte yürüyelim' dedi. Bu kelimeler ifade etmeye yetmez" diye konuştu.

Bursaspor İkinci Başkanı Recep Bölükbaşı da, Yazıcı'yı geç bulup çabuk ayrıldıklarını ifade etti. Bölükbaşı, "Şampiyonluğun tadını çıkartamadı. Hakkıyla yaşamadı. Engellemeleri kendi çözmeye çalıştı. Bizlere hissettirmemek istedi. Mütevazılığın kalesi olan bir başkanımızı yitirdik. Çok erken bir veda oldu. Spor adamlığındaki dik duruşu bize öğrettin. Gözün arkada kalmayacak" diye konuştu.

SERKAN YAZICI: BABAM HEPİMİZİ ÖLÜMÜNE ALIŞTIRDI

Yazıcı'nın oğlu Serkan Yazıcı da, "Babam kin tutmazdı. Hepinize hakkını helal ettiğini biliyorum. Bana da söylemişti. Babam hepimizi ölümüne alıştırdı. Gururlanacağımız şekilde yaşattı. Allah mekanını cennet eylesin. Bu büyük adamın,. Babanın, önünde eğilerek sizlere veda ediyorum" dedi.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa halkı adına İbrahim Yazıcı'ya teşekkür etti. Altepe'nin konuşmasının ardından tüm tribünler "Stadın adını Yazıcı koyun" tezahüratı yaptı. Recep Altepe tezahüratlar üzerine "inşallah" yanıtını verdi.

Taraftarların iki yıl önce Beşiktaş maçı sırasında yaşanan olaylar nedeniyle taraftarlar Vali Şahabettin Harput'a konuşması sırasında tepki gösterdi. Protestolar arasında konuşan Vali Harput, "Bir güzel insanın son yolculuğuna uğurlamak için buradayız. Mekanı cennet olsun" dedi.

"HEPİMİZ DEPLASMANDAYIZ"

Daha sonra Bursa eski Milletvekili ve imam Ali Kul, cenaze duasını yaptırdı. Taraftarlardan alkış yerine tekbir getirerek dua etmelerini isteyen Kul, "Hepimiz deplasmandayız. Asıl yerimiz Başkan Yazıcı'nın gittiği yerdir" dedi.

STADYUMDAKİ TÖRENDEN NOTLAR:

İki dönem Milletvekilliği yapan İbrahim Yazıcı'nın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu polisler tarafından taşınarak stadyumun ortasındaki katafalka kondu. Taraftarlar cenazeyi ayakta alkışlarla karşıladı. Tribünlerdeki taraftarlar daha sonra "tekbir" getirdiler. İbrahim Yazıcı'nın eşi Ayşen Yazıcı, oğlu Serkan Yazıcı, kızı Efsun Yazıcı ve gelini Gül Yazıcı, ağabeyi Hayri Yazıcı ve kardeşi Serdar Yazıcı saha içinde taziyeleri kabul etti.

Bursaspor Kulübü'nde ve Türkiye Süper Ligi'nde görevi başındayken ölen ilk kulüp başkanı İbrahim Yazıcı'nın hayatından kesitler ve şampiyonluk sonrası yaptığı konuşmalar barkovizyonla gösterildi. Yazıcı. Atatürk Stadı'nı dolduran taraftarlar tarafından ayakta alkışlandı.

FUTBOLCULAR KATAFALKIN YANINDA

Bursasporlu futbolcular bu kez Atatürk Stadı'na maç için değil, saygı duruşu için çim zemine çıktılar. Futbolcular İbrahim Yazıcı için yaptırılan "TARİH YAZICI BÜYÜK BAŞKAN 1948" tişörtlerini giydiler. Futbolcuların aşırı üzgün oldukları gözlendi. Şampiyon kadroda yer alan İvan Ergiç ile birlikte Turgay Bahadır'da cenaze törenine katılmaları dikkat çekti.

"ŞAMPİYONLUK GÖRMEDEN YİTİRİLEN YÜREKLERE ŞAMPİYONLUĞU ORADA ANLAT BAŞKANIM"

Bursasporlu taraftarlar İbrahim Yazıcı'nın Süper Lig Şampiyonluk Kupasıyla ekilen fotoğrafını dev bir pankarta dönüştürürken, "Şampiyonluk görmeden yitirilen yüreklere şampiyonluğu orada anlat başkanım", diğer yanında ise "Allah'a yemin olsun sana söz olsun dik durmaya devam edeceğiz Başkanım" Teksas Tribünü'nde ise, "Ruhunu huzura erdirmeye o kadar yakınsınız ki" dev bir pankart dikkat çekti.

"BAŞKANIM HAKKINI HELAL ET BİZE"

Tribünlere gelen taraftarlar hep bir ağızdan, "Başkanım hakkını helal et bize," "Dik Duruş Yazıcı", "Tertemiz Şampiyon İbrahim Yazıcı" sloganları dikkat çekti.

KÜLTÜRPARK'TA KAHVATLI

Bursaspor taraftarlar, Bursa dışından gelen diğer kulüplerin taraftarlarına Kültürpark içersindeki Ender Çay Bahçesi'nde kahvaltı vermeleri dikkat çekti.

SİYASET VE SPOR DÜNYASINI BULUŞTURDU

Kulübü Başkanı Fikret Orman da, cenaze törenine katılmak için Bursa'ya geldi. Orman, Bursalı Beşiktaşlılar Derneği yöneticileriyle birlikte Ulucami de yapılan törene katıldı. Atatürk Stadı'ndaki törene katılanlar arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ve Ak Parti milletvekili Hakan Şükür, CHP Milletvekili Sena Kaleli, Basın İlan Kurumu Müdürü Mehmet Atalay, İstanbul Büyükşehir Belediyespor eski Başkanı Göksel Gümüşdağ, TFF Birinci Başkanvekili Ufuk Özerten, eski bakan Mehmet Ağar, Fenerbahçe eski yöneticisi ve işadamı Ali Koç, Gaziantepspor'un eski başkanlarından Celal Doğan da Atatürk Stadı'na gelen isimler arasındaydı.

AZİZ YILDIRIM, SADRİ ŞENER BURSA'DA

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Atatürk Stadı'na gelerek yakın dostu olan İbrahim Yazıcı'yı son yolculuğuna uğurladı. Yıldırım ve sarı lacivertli yöneticilerle gelenler arasında televizyon yorumcusu Rıdvan Dilmen, eski futbolculardan Tümer Metin de yer aldı. Cenaze törenine Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Galatasaray İkinci Başkanı Adnan Öztürk de Bursa'ya geldi.

YÖNETİM VE ALTYAPI KATILDI

Bursaspor Yönetim Kurulu ve yeşil beyazlı kulübün altyapısında görev yapan tüm futbolcular cenaze törenine antrenörleriyle birlikte katıldı. Bursaspor altyapı futbolcuları Türk Bayrağını taşıdı.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANIN TELGRAFLARI OKUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği telgraflar okundu.

TÜM CAMİLERDE SELA OKUNDU

Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı için Bursa'daki tüm camilerde aynı anda sela okunması dikkat çekti. Bu arada Emirsultan'daki mezarlığına Atatürk Stadı, Özlüce Vakıfköy Tesisleri'nden getirilen topraklar yayılması dikkat çekti.

Yazıcı'nın cenazesi stadyumdan çıkarıldıktan sonra bir araca konularak Altıparmak Caddesi'ne çıkarıldı. Cenaze ile birlikte oluşturulan kortejin Ulucamii'ye gidişi sırasında, yoldan ve binalardan karanfiller atıldı.

Yazıcı'nın cenazesi Ulu Camii'ndeki cenaze namazının ardından Emir Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

SON DAKİKA... 11.30

BURSA - Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı'nın vefat ettiği hastaneden alınan naaşı, çiçeklerle bezenen cenaze aracına konuldu. Aracın, Atatürk Stadı'na girişi sırasında taraftarlardan bazıları tekbir getirirken, bazıları da alkışladı. Daha sonra tabut, sahada kurulan platforma konuldu. Tabutun arkasında büyük Türk bayrağı açıldı ve bunun yanlarına, taraftarların taşıdığı siyah fon üzerinde Bursaspor arması bulunan bayraklar bırakıldı. Tabutun başında, Bursaspor yönetim kurulu üyeleri, teknik direktör Hikmet Karaman, yardımcıları, futbolcular, eski yöneticiler ve altyapı oyuncuları sıralandı. Bursasporlu futbolcuların, Yazıcı'nın fotoğrafı yer alan siyah tişörtler giydiği görüldü. Yazıcı'nın eşi Ayşen, oğlu Serkan, kızı Efsun ve ağabeyi Hayri Yazıcı, burada taziyeleri kabul etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Yazıcı'nın görüntüleri eşliğinde Bursaspor'a yaşattığı başarıları konu alan slayt gösterisi sunuldu. Kentteki tüm camilerden okunan sala sırasında stattaki törene ara verildi.

'ŞAMPİYONLUĞU ANLAT'

Bursasporlu taraftarlar, üzüntülerini statta açtıkları pankartlarla dile getirdi. Maraton tribününde, ortada Yazıcı'nın fotoğrafının bulunduğu, iki yanında "Şampiyonluk Görmeden Yitirilen Yüreklere Şampiyonluğu Orada Anlat Başkanım. Allah'a Yemin Olsun, Sana Söz Olsun Dik Durmaya Devam Edeceğiz Başkanım", kapalı kale arkası tribünde, "Ruhumuza Huzuru Erdirmeye O kadar Yakınsınız ki...", açık kale arkası tribünde ise "Dik Duruşumuz Bursasporlu Oluşumuzdan" ve "Avrupa'ya Boynu Bükük Gidiyoruz" yazılı pankartlar asıldı.

Taraftarlar sık sık tekbir getirirken zaman zaman "Dik duruş Yazıcı", "Başkanım hakkını helal et bize", "Cennete gidince şampiyonluğu anlat", "Tertemiz şampiyon İbrahim Yazıcı" diye tezahüratta bulundu.

Bazı taraftarlar ise Altıparmak Caddesi ile stat arasında kalan bölümde vatandaşlara, Yazıcı'nın fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde "Seni Unutmayacağız" yazan yapıştırma kağıtları dağıttı.

Yeşil-beyazlı taraftarlar, kulübe şampiyonluk kazandıran Başkan İbrahim Yazıcı için sık sık tekbir getirdi.

'İBRAHİM YAZICI TİMSAH ARENA'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, statta yapılan törende konuşurken tribünlerden stadın adının değiştirilmesini yönünde tezahüratlar geldi.

Arınç da bu isteme "Anlıyorum isteğinizi biz de bunu değerlendirmeye alalım. Gereken karar verilsin ve İbrahim Yazıcı Timsah Arena'da hep beraber yaşayalım bu coşkuyu" karşılığını verdi.

Yeşil-beyazlı taraftarlar, kulübe şampiyonluk kazandıran Başkan İbrahim Yazıcı için tekbir getirdi.

SPOR CAMİASI TÖRENDE

Törene, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Şahabettin Harput, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili Ufuk Özerten, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, eski Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve eski bakanlardan Mehmet Ağar, eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, eski Fenerbahçe yöneticisi ve iş adamı Ali Koç, eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen, eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Gaziantepspor Kulübü Başkanı Celal Doğan, eski Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, milletvekilleri, bazı kulüplerin yöneticileri, futbol dünyasının tanınmış kişileri, iş adamları ve 10 bini aşkın Bursaspor taraftarı katıldı.

SON DAKİKA... 10:15

Şu sıralarda Bursa Atatürk Stadı'nda Yazıcı için bir tören düzenleniyor... Bursaspor Kulübü, 20 bin siyah tişört bastırarak taraftarlara dağıttı. Son görev için tribüne gelen taraftarlar, "Yazıcı'ya hakkımızı helal ediyoruz" diye bağırdı... Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Milletvikili eski milli futbolcu Hakan Şükür, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray yöneticisi Adnan Öztürk, yorumcu Rıdvan Dilmen, Mehmet Ağar, Ertuğrul Sağlam, Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl, Tümer Metin, Hikmet Karaman, eski Bursasporlu futbolcular Ivan Ergic, Turgay Bahadır ve Hasan Özer de katılıyor.


Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı’nın vefatı şehri ve takımı derinden sarstı. Özlüce Tesisleri’nde dün hayat durmuştu. Futbolcuların idmanda moralsiz olduğu gözlenirken, tesislerde de bayraklar yarıya indirildi. Futbolcular çalışma öncesi kendi aralarında kısa bir konuşma yaparken, bazı oyuncular gözyaşlarına hakim olamadı. İdmanın ardından Yazıcı’yla ilgili konuşan teknik direktör Hikmet Karaman, “En büyük hedeflerimizden biri Avrupa’ya gidip, orada tarih yazmak. Ona verdiğimiz sözü tutmak zorundayız. Bu bizim andımız olacak. Takımın Avrupa’ya gidebilmesi, şehrin tekrar heyecan yaşayabilmesi için onun çok büyük gayretleri vardı. Son 4 haftanın 3’ünü deplasmanda oynadık ve hepsine de geldi. Fevkalade üzüntülüyüz” dedi.

ABDULLAH GÜL'ün MESAJI...

‘Asla unutulmayacak’

Yazıcı’nın sağlığına meydan okuduğunu da dile getiren Karaman, “Onu çok iyi anlıyorum, bazen ben de yapıyorum. Günün birinde bir yerde kalacağız. Mekanı cennet olsun. Asla unutulmayacak farklı bir insan. Kazansan da kaybetsen de tavrı değişmeyen, sürekli dinleyen, soran çok değişik bir adamdı” diye konuştu.

İBRAHİM YAZICI HAYATINI KAYBETTİ

Bugün defnedilecek

İbrahim Yazıcı son yolculuğuna bugün uğurlanıyor. Bursaspor’un efsane başkanı için Atatürk Stadı’nda saat 10.30’da cenaze töreni düzenlenecek. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılacağı törenin ardından cenaze, kortej halinde Altıparmak Caddesi güzergahından Ulucami’ye getirilecek. Burada öğle vakti kılınacak namazın ardından Yazıcı’nın naaşı Emir Sultan Mezarlığı’na defnedilecek.

İBRAHİM YAZICI YOĞUN BAKIMDA!..

Maç ertelendi

Yeşil-Beyazlılar'ın Eskişehirspor ile pazar günü oynayacağı 33. hafta maçı bir gün sonraya ertelendi. Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı’nın vefatı nedeniyle iki kulüp ve yayıncı kuruluşun da onayı doğrultusunda alınan karar gereğince, karşılaşma 13 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00’de oynanacaktır” ifadelerini kullandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: