"Büyük bir açık hava tiyatrosu kuruldu"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşuyor.

Yaşam

"Büyük bir açık hava tiyatrosu kuruldu" İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşması:

Bu büyüme ile ekonomideki istikrarımızı teyit etmiş olduk. Gösterge faiz bu ay en düşük seviyesini gördü. Borsa rekor kırdı. Mayıs ayı ekonomimiz için parlak bir ay geçti. Ekonomiyi doğrudan ilgilendiren gelişmelere yaşadık. Çözüm süreci kararlılıkla ilerledi. Mayıs ayında ivme kazanarak somut bir hale geldi. Akil insanlar halkla buluştu. Terör örgütü mensupları ülkemizi terk ederken halkımız yaylarına çıkmaya başladılar. Kullanamadıkları yerlerde piknik yapmaya başladı. Tarihi anları yaşadığımız bir süreçte, Türkiye'nin zincirlerini kırdığı anda Reyhanlı saldırısı geldi geldi sonra da Taksim olayları.

“BİR NUMARALI FAİL YAKALANDI”

Reyhanlı olayları sonradan bir olay değildi. Saldırının bir numara failin yakalandı. CHP'nin ağzından çözüme yönelik bir söz çıktı mı? Tahrik edercesine çok çirkin bir olay oynadı. Esad'ın durumu bellidir, mezhep savaşı başlamıştır. Türkiye'yi bu oyunun içine çekmeye çalışıyorlar. Biz ülkemizi Kılıçdaroğlu gibi adamlara rağmen bu oyuna sokmayacağız. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Bir başbakan teorik konuşmaz, elinde belgelerle, kanıtlarla konuşur. Olayları her boyututla analiz ederken bakanlarımın, şahsımın açıklamaları olmuştur. Yapılması gerekenleri yaparız, yapacağız da. Bizi sorumluluk veren bir millet var.

“BÜYÜK BİR AÇIK HAVA TİYATROSU KURULDU”

Bu görevi yerine getirirken dört yılda bir seçim yapılıyor. Bu ülke demokratik parlamenter bir sistemle yönetiliyor. Herkes milli iradeye saygı duymalı. Seçim süresini 5 yıldan 4 yıla indirdik. Bu Ak Parti'nin değişik düşüncelere saygısının düşüncesidir. Taksim'de Gezi parkı bahanesiyle büyük bir açık hava tiyatrosu kuruldu. Sahnede masum insanlar da var, samimi gençlerimiz de var. Yanlış algı olabilir.

“DÜĞMEYE DIŞARDAN BASTILAR”

Ancak o sahnede ön tarafta samimi duygularla oraya gelmiş inanlar olduğunu biliyoruz. O sahnede fırsatçıların olduğunu da biliyor. Terör örgütleriyle iç içe olan kişilerdir. Taksim'de bu sahnenin perdesinin arkasında çok farklı bir tablo var. İki haftadır hem Türkiye'de hem dünyada aynı anda aynı zamanda Taksim'deki görüntüler gösteriliyor. Kim basıyor bu düğmeye. Düğmeye basış dışardan. Gezi Parkı bu işin kullanılan enstrümandır.

“PAÇAVRALARI KONUŞSANIZA”

Bu tiyatro sahnesinin arka planındaki nefret, şiddet gizlenmeye çalışılıyor. AKM'ye asılan paçavraları konuşsanıza. Ne tür paçavralar var biliyorsunuz konuşsanıza. Türk bayrağının ve Gazi Mustafa Kemal'in bayrağının yan yana gelemeyeceği paçavraları neden konuşmuyorsunuz, bunlar neden tartışmıyorsunuz?

“İYOT GİBİ SU YÜZÜNE ÇIKTILAR”

Biz böyle bir medyaya karşı şerbetliyiz. Biz ömrümüzü böyle geçirdik. Şehirler vandallar tarafından yakılırken birileri tiyatro sahnesinin önünü gösteriyor. Kimin ne olduğunu iyi biliyoruz. Bunlar iyot gibi su yüzüne çıktılar. Bu medya kuruluşları muz cumhuriyetlerine gidip yalan operasyonlar yapabilir. Ama benim ülkemde sökmez.

“AKIL VERİYOR KENDİNE SAKLA”

Hangi siyasi partiden olursa olsun bizimle ilgili alınan karara vatansever bir evladın bu kararı kabul etmesi mümkün mü? Avrupa Parlamentosu’nda bu kararı kabul etmiyoruz ve reddediyoruz. Sen bu kararda samimiysen Yunanistan hakkında karar al, İngiltere’yle ilgili karar al. Almanya akıl veriyor, o kararı kendine sakla. 8 vatandaşım Almanya'da katledildi sen önce onların failleri bul öyle karşıma çık. Siz ne kadar itidal içinde davrandıysanız bir o kadar itidal içerisindeyiz. 17 gündür itidal içerisindeyiz. Bizim itibarımız güçlenir. Onlar itibarlarını kaybederler.

Wall Street olayları neden yazılıp çizilmiyor? Kalkıp Türkiye'ye itidal tavsiye ediyorlar. Polis yasal olmayan her harekete müdahale eder. Bu sadece Türkiye'de mi böyle? Her yerde böyle. Hukuksuz gösterileri dağıtmak için müdahale eder. Orada öyle biber gazı falan da kullanmazlar, alır götürürler. AB'de biber gazı kullanımı meşru haktır. Ama birileri her zaman yaptıkları gibi Türkiye'yi karalamaya çalışıyor. Türkiye güneştir. O güneş balçıkla sıvanmaz. Beyhude uğraşmasınlar. Aziz milletim perde arkasında olanları görüyor. Sabırla izliyor. Perdenin arkasında ağır bir şiddet var.

CHP'nin bir milletvekili edepsizce polise en ağır küfürleri ediyor
Gün sonunda yine polis suçlanıyor
Çevreden ağaçtan bahsedenler, Tencere tava sesleriyle ses kirliliği yapıyorsunuz...

Bütün o ağaçlar saksılar nasıl sökülüyor, onları göreceksiniz. Hani çevreciydiniz? Tabi bütün bu olanlarla birlikte zaman bazı şeyleri çok açık ortaya koyacak. Göreceksiniz ki hak aramak değil dert. Yeşille alakalı değil. Fakat ben rabbime hamd ediyorum. Niye? Kimse buradan kalkıp da zamdan bahsetmiyor, parti kurdurmuyorsunuz diye bahsetmiyor. Hani bazıları, Kılıçdaroğlu gibileri, bunlar zavallı yahu. Kalkıyor bizi Beşar’la karşılaştırıyor. Siz Suriye’de ikinci bir parti göremezsiniz Baas’tan başka. Bunlar CHP’yle özdeştir. Bunlar da tek partinin saltanatını sürdüler yıllar yılı.

Şu anda benim ülkemde 76 siyasi parti var. Bunların 18’i seçime katılabildi. Özgürlük noktasında adımı atar. Ama ‘biz her yerde gösteri yapabiliriz’ derseniz işte böyle bir şey yok. Bu ülke demokratik laik sosyal bir hukuk devletidir. Geçen Bülent beye geldiklerinde, adeta bir manifesto. Neymiş? Her yerde biz gösteri yapabilmeliyiz. Hayır. Bu ülkede yürütme miting alanını nereyi belirlediyse onu orada yaparsın. Eğer hukuka saygın varsa buna uymak zorundasın.

Biz 21,5 milyon oy aldık değil mi? Bize devlet nereyi gösteriyorsa biz orada miting yapıyoruz. Biz buna kuzu kuzu uyuyoruz da sen niye uymuyorsun? Senin özelliğin ne? Karıştırmak, özellikleri bu.

Bu aynı zamanda azınlığın çoğunluğa tahakkümü anlamına gelir ki, biz buna müsaade etmeyiz. Camilere ayakkabıyla girmesinden, orada alkol kullanmasından, başörtülü kızlara saldırı yapılmasından kimse söz etmiyor. Sanatçılarımıza baskı uyguluyorlar, sen niye gelmiyorsun? Bu tür şeyler yaşanıyor. Sabah akşam polis şiddeti kullanılıyor. Sabah akşam işte başbakan çok sert. Başbakan böyle olmasaydı gerilimler olmasaydı. Ama bakın işte filanca filanca çok kibar, ama başbakanımız çok gerilimden yana. Şimdi burada da kendilerine göre kurnazlık yapıp, bizi birbirimize düşürme gibi bir gayretin içine düşüyorlar. İşte bu tuzağı bu örgüt bu teşkilat bozacak.

Akşam gelen sanatçılardan birine onu söyledim. Sen Kanuni rolünü oynuyorsun değil mi? Dedim Kanuni çok yumuşak. Yavuz daha yumuşak dedim. Hayır dedi. Biz makinadan çıkmış bir ürün değiliz, insanız. An gelir güler yüzlerimizle müşfik yapımızla çocuklara sarılırız, an gelir orada da celalleniriz. Ne karşısında? Haksızlık karşısında. Onu söyledim. Sevgililer sevgilisinin yanında hayat sürmüş. O insanlar hazreti Ebubekir’e bakıyorsunuz bir farklı, celalli. Hazreti Ali’ye bakıyorsunuz adeta bir cengaver. Çünkü makinadan çıkmış bir ürün değil bunlar. Kimse böyle bir tuzağa yeltenmesin. Bize bunları söyleyenler önce aynaya baksınlar.

Medya yoluyla, sosyal medya yoluyla, provokasyon yoluyla toplum mühendisliği yapmaya çalışanlar kusura bakmasınlar onlar da avuçlarını yalarlar. Kimin ne hesabı varsa buyursun 8 ay sonra seçim var.

Bu sabah televizyon kanalında Bülent ersoy’u dinledim. Seçimle giden seçimle gider dedi. Sandıkta hesabını sorun dedi. Bu tür şiddetlere yeltenmeyin dedi. Şimdi aklı selimin yolu bir. Gelenlerle oturup konuştuğumuz zaman bakıyorsunuz bu yönde bir şey söyleyemiyorlar. Vaka neyse bu. Ama ben imtiyazlıyım, seçkinim. Benim oyumla çobanın oyu bir mi? Seçim tanımam, referandum tanımam, plebisit tanımam, hukuk tanımam diyen varsa onlar da kusura bakmasın.

Bunlarda ilginizi çekebilir: