ÇALIŞANLAR İÇİN KİLO VERME TÜYOLARI

İş hayatı çoğunlukla beslenmemizi olumsuz etkiliyor. Masa başında otururken yediğimiz atıştırmalıklar, geçiştirilen öğle yemekleri ve uzun mesai saatleri kilo almamıza yol açabiliyor. Şimdi bu durumu lehimize çevirmenin zamanı geldi...

Magazin

ÇALIŞANLAR İÇİN KİLO VERME TÜYOLARI ÇALIŞIRKEN KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?
İş hayatı çoğumuz için kabus gibidir. Bir düzen kurmakta zorlanırız. Hele kadınlarda dünya ikiye ayrılır. Bir yanda ev işleri, çocuklar ve eş; diğer yanda strese boğulduğunuz iş. Öğün saatleri ayarlanamaz ya da unutulur.

ÇALIŞAN KADINLAR KİLO SORUNUYLA NEDEN DAHA ÇOK KARŞILAŞIYOR?
Kadınların iş hayatında kendilerini daha sık göstermeleriyle birlikte kilo problemi de daha sık görülüyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri. kişilerin vakitsizlik bahanesi ile çok az öğün yapması ve bu öğünlerde yüksek kalori içeren besinler tüketmesidir.

KİLO ALMA NEDENLERİ
Araştırmalar çalışan kadınların yüzde 23'ünün 50'li yaşlarına geldiklerinde obezite sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Kilo alımı genler ve beslenme alışkanlığı kadar sosyal yaşamdan da kaynaklanıyor.

Hızlı yemek
Yoğun iş hayatı olan kadınların hızlı yemek yemeleri kilo problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Fast tbod tarzı besinlerin yenilmesi veya enerjisi yüksek atıştırmaların yapılması vücutta yağ hücrelerinin büyümesine yol açabilir. Yemekler yavaş yenildiğinde tokluk hissi daha erken fark edilir ve daha az kalori alınmış olur.

Egzersiz yapmamak
Çalışan kadınların çoğu masa başı işleri yapıyor. Sürekli oturur halde çalışmak bel ve basen bölgesinde yağ birikiminin artmasına neden olabilir.

Egzersiz yaparken vücutta mutluluk hormonu olan endorfin hormonu salgılanır. Bu hormonun, egzersiz tamamlandıktan sonra da devam eden sakinleştirici bir etkisi var. Bu da çalışan kadınları strese ve aşırı yemeye karşı koruyabilir.

Hormonal denge
Kadınlar daha çok armut tipi (basen bölgesinde yağ birikmesi) şişmanlığa yatkındır. Erkeklerde ise elma tipi şişmanlıkla karşılaşılır. Elma tipi şişmanlık diyabet, kalp krizi ve inme açısından yüksek risk taşıyor.

Kadınlarda armut tipi yağ dağılımının asıl nedeni östrojendir. (»sirojen basen bölgesinde yağ birikimini artarsa da bu, hastalıklara karşı riski azaltabilir. Kadınlarda östrojenin fazla salgılanması armut tipi şişmanlığın gelişmesine, yağların kalçalarda birikmesine ve orantısız bir vücut tipine neden olabilir.

NASIL MÜCADELE ETMELİ?
• Sabah güne mutlaka kahvaltıyla başlayın.İş stresini azaltmak için iş yerinde gün içinde 5 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.
• Üç ana ve üç ara öğünü mutlaka tüketmeye çalışın.
• Egzersiz yapmayı vakit kaybı olarak değil, sağlıklı yaşamanın yolu olarak görmeye çalışın.
• Diyetinizde bütün besin gruplarını bulundurun.
• Kilo vermek için kalorisi aşırı kısıtlı katı rejimler uygulamayın.
• Şeker, tuz ve unlu gıdalardan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.
• Tuz ve sodyum alımını düşürün.
• Az ve sık yiyin.
• Bol su için.

YA HAFTASONU YAPAMAZSAM?
Bütün hafta çalışıp yorulunca sağlık önlemlerini hafta sonu bir kenara koyma hakkını kendimizde buluyoruz. Oysa zayıflamak istiyorsanız tedbiri elden bırakmamalısınız "Bu hafta çok zor geçti, hafta sonu eğlenmeyi hak ettim" yerine "Biraz daha bilinçli bir şekilde eğlenmeliyim" diye düşünün... Evet, ödüllendirilme ihtiyacı insanın doğasında var. Çoğu kişi için de fast food tarzı yiyecekleri, kalorisi yüksek besinleri tüketmek bir çeşit ödüllendirilmedir.

Kişiyi yeme ödülünden daha çok mutlu edebilecek alternatifler asla unutulmamalı. Mesela, bir SPA merkezinde masaj yaptırabilir veya yoga derslerine katılabilirsiniz.

Sosyalleşmenin diğer yolları
Araştırmalara göre. arkadaşlarınızla birlikte yediğiniz zaman, kendi başınıza yediğinizin yüzde 50 fazlasını yiyorsunuz. Bunun nedeni yemeğin kendisinden ziyade, arkadaşlık ortamının devam etmesi için devamlı birlikte yemek yeme eğiliminin oluşması.

Bunun yerine arkadaşlarınızla doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Bu sırada illa yemek yeme ihtiyacı oluşursa birlikte daha hafif bir şekilde öğle yemeği yenebilir. Böylece akşam yemeklerini dengeleyebilecek hem vaktiniz olur hem de metabolik hızınızı kullanarak aldığınız kaloriyi nötr hale getirebilirsiniz.

Hareket ederek dinlenin
Deşarj olmak kesinlikle gerekli fakat kanepede hiçbir şey yapmadan uzanıp yatarak hareketsiz bir şekilde dinlenmenin çok faydası olmadığı gibi zararları bile olabilir. Özellikle hareketinizi sıfırladığınızda yeme eğiliminiz devam ediyorsa bu daha da tehlikelidir. Fiziksel yorgunluğunuzu bütün vaktinizi harcayarak gidermeye çalışmayın. Kendinize biraz daha hareketli bir dinlenme yöntemi seçin.

Alkol tüketimine dikkat
Yemek yaparken veya beklerken içilen çeşitli meyve suyu karışımları yemeğe yaklaşık 600 kalori daha ekliyor. Yemekten önce ve yemekle birlikte alınacak cn masum sıvı sudur. Alkol kilo kontrolünüzü zorlayan, vücutta yağ birikimini artıran ve masum olmayan bir içecektir. Eğer tüketilecekse de yemekle birlikte şarap türevi içeceklerden bir kadeh alınmalı.

İlkelerden şaşmayın
Sağlıklı yaşamın bir aç / kapa düğmesi yok. Hafta içi sıkı sıkıya devam eden sağlıklı yaşam ilkeleri bir düğmeye basılarak hafta sonu ihmal edilmeınelir. Örneğin ailenizle, arkadaşlarınızla dondurma, light içecekler şeklinde masum kaçamaklar yapabilirsiniz. Ancak sağlıklı yaşam süreklilik gerektiren gereken bir durumdur.

Sık karşılaştığımız düşüncelerden biri diyet bozulunca tekrar başlamak için hafta başının beklenmesidir. Bunun için pazartesiyi bek-lemeyip hemen bir sonraki öğünden tekrar diyete başlamalısınız. Unutmayın: hafta sonu kaçamakları, sonraki haftalarda da düzeni bozarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirebilir.

Küçük düzenlemeler yapın
Haftasonları sevdiklerinizle zaman geçirebilmek için özel dönemlerdir ve bu açıdan da diyet düzenini bozabilir. Fakat sağlıklı yaşamın yolu sağlıklı alışkanlıklar yaratmaktan geçer. Bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Örneğin, bütün öğlen yolda olacaksanız daha geç kahvaltı edin. dışarı çıkarken çok acıkıp yemek krizine girmemek için yanınıza ufak bir elma veya kepekli sandviç alın. Seyahat sırasında molalarda salata ve ızgaralardan vazgeçmeyin.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: