Çanakkale'deki 5.3 lik deprem İstanbul'u da salladı!

Marmara ve Ege Bölgesi, merkez üssü Gökçeada olan Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğündeki depremle sallandı.

Yaşam

Çanakkale'deki 5.3 lik deprem İstanbul'u da salladı! Vural BOZOK/GÖKCEADA (Çanakkale), (DHA) - Can kaybı ve yaralan kimsenin olmadığı deprem ve devam eden artçı şoklar halkın paniğe kapılmasına neden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, merkez üssünün Gökçeada'nın Kaleköy köyü olarak saptadığı 5.3'lük deprem saat 08.33'te yerin 9.8 kilometre derinliğinde meydana geldi. Bu depremin öncesinde saat 07.10'da 2.3, saat 07.38'de 2.2, saat 08.32'de 3.3 büyüklüğünde depremler kaydedildi.

Ardından gelen 5.3'lük deprem, Çanakkale ve çevresinde şiddetli olmak üzere Kocaeli'den İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Gökçeada ve Çanakkale'de halk paniğe kapılıp korkuyla sokaklara fırlarken, İstanbul ve Tekirdağ'da da kısa süreli panik yaşandı. Yine merkez üssü Kaleköy olan saat 08.42'de 3.6, saat 08.53'te 3.1, saat 08.57'de 2.2'lik artçı şoklar kaydedildi.

İlk belirlemelere göre can kaybı ve yaralanan olmadığı depremde, Kaleköy ve Gökçeada'da bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştu, evlerdeki eşya devrildi.

Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay "Şu anda deprem yüzeyde olduğu için oldukça fazla hissedildi. İlçe genelinde kontrol yaptırdık. İlk belirlemelere göre herhangi bir hasar yok. Panik havası yavaş yavaş dağılıyor" dedi.

İşte ABD'ye göre depremin büyüklüğü

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) Gökçeada'da sabah 08.33'te meydana gelen depremin büyüklüğünü 4.5 olarak açıkladı.

USGS'nin sitesinde yer alan bilgilere göre deprem Gökçeada'nın 14 kilometre kuzey-kuzeybatısında 9,9 kilometre derinlikte meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünün 5.3 olduğunu bildirmişti.

Daha önce de Türkiye'de meydana gelen depremlerde Kandilli ile USGS verileri arasında farklılıklar görülmüştü.

Örneğin 2011 yılında yaşanan Van Depremi'nin büyüklüğünü Kandilli 6.6, USGS ise 7.3 olarak bildirmişti. Daha sonra depremin büyüklüğü 7.2 olarak ilan edilmişti.

Bunlarda ilginizi çekebilir: