Canlı bombanın hedefi Gezi Parkı mıydı?

MİT ve Emniyetin DHKP-C örgütüne yönelik yaptığı istihbari çalışma sonucunda hazırlanan 104 kişilik eylemci listesindeki Bulut Y, Edirne’den Türkiye’ye giriş yaparken yakalandı. “Canlı bomba” listesindeki Bulut Y ile ilgili bir ay önce Ankara’da eylem yapacağı yönünde istihbarat alındığı öğrenildi.

Yaşam

Canlı bombanın hedefi Gezi Parkı mıydı? HER İKİ LİSTE DE YER ALIYOR

MİT, DHKP-C örgütüne yönelik yaptığı istihbari çalışma sonucunda, 104 kişilik eylemci listesi hazırladı. Bulut Y, listedeki aranan 33 kişinin arasında yer alıyordu. Bulut Y'nin yurt dışına kaçarak silah ve bomba eğitimi aldığı öğrenildi. Tüm emniyet birimlerine “canlı bomba” listesindeki fotoğrafıyla birlikte bilgi paylaşılırken, yaklaşık 2 yıldır yapılan tüm aramalarda Bulut Y'ye ulaşılamadı.

HEDEF GEZİ PARKI MIYDI?

MİT ve Emniyet’in ortak istihbarat çalışmasında Bulut Y’nin Türkiye’ye giriş yaparak İstanbul ve Ankara'da eylem yapacağı bilgisi alındı. Bir ay önce tüm sınır kapılarındaki güvenlik birimlerine ve emniyet müdürlüklerine “acil” koduyla uyarı yazısı geçildi. Bulut Y'nin fotoğrafları da birimlerle paylaşıldı. Bulut Y'nin, 31 Mayıs tarihinde Edirne’den Türkiye’ye yasadışı yollarla giriş yaparken yakalandı. Bulut Y, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ECEVİT ŞANLI İLE AYNI YERDE EĞİTİM ALDILAR

Zanlının, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne canlı bomba saldırısında bulunan DHKP-C’li Ecevit Şanlı ile aynı dönemde yurt dışına kaçtığı öğrenildi. Bulut Y’nin, Şanlı ile birlikte örgütün yurtdışındaki kamplarında silah ve bomba eğitimi aldığı da kaydedildi.

BAKANLIK AÇIKLADI

İçişleri Bakanlığı da Bulut Y'nin yakalandığını yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada, “31 Mayıs 2013 tarihinde sabah saat 06.00 sıralarında DHKP/C terör örgütü üyesi olan Bulut Y kolluk birimlerimiz tarafından Edirne ilinde yakalanmıştır. Bulut Y’nin, DHKP/C terör örgütünün gençlik yapılanması sorumlusu olarak örgütün üst düzey sorumluları ile irtibatlı olduğu, Türkiye genelinde 8-9 Mayıs 2012 tarihlerinde DHKP/C terör örgütüne yönelik olarak 11 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonun firarisi olduğu ve illegal yollardan Avrupa’ya geçerek silahlı-bombalı eğitim almış olduğu, kolluk birimlerimize veya ülkemizde bulunan yabancı ülke temsilciliklerine yönelik olarak önümüzdeki günlerde silahlı, bombalı veya canlı bomba türü bir eylem gerçekleştirmek üzere illegal yollardan ülkemize giriş yaptığı değerlendirilmektedir. Adı geçen şahıs 3 Haziran 2013 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmış olup yargılanması devam etmektedir” denildi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: