Çarpışma dizisindeki kaza sahnesi nasıl çekildi?

Kıvanç Tatlıtuğ, Onur Saylak ve Elçin Sangu'nun başrollerde oynadığı Çarpışma dizisinin finalindeki dört aracın kaza yaptığı sahne Türkiye'de bir ilke imza attı.

Dizi Galeri

Çarpışma dizisindeki kaza sahnesi nasıl çekildi? Show TV'nin yeni dizisi Çarpışma, perşembe günü yayınlanan ilk bölümüyle nefesleri kesti. Çarpışma çekim tekniği ile birçok ilke imza atarak, unutulmaz sahneler arasında yerini aldı. Dizinin temel hikayesinin çıkış kaynağı ve yine dizinin adını belirleyici derecede önemli olan ‘çarpışma sahnesi’nin prodüksiyonu ve çarpışmada kullanılan teknik, izleyicilere ekran başında heyecanlı anlar yaşattı. Peki o etkileyici sahne nasıl çekildi?


KAZA SAHNESİ İÇİN ALMANYA'DAN EKİP GELDİ

Çarpışma sahnesi için Almanya’dan özel getirilen Compiter Control System (CCV) kullanıldı. Bu sistem, kaza testlerinin laboratuvar ortamlarının dışında da kullanılan test sistemi. Dört arabaya da bu sistem takıldı. Sistemi kurma hazırlıkları 20 gün sürdü, 2 Alman mühendis ve 2 de Türk tekniker görev aldı. Sistem kurulduktan sonra ise bir hafta test edildi. Çarpışmalar için araçlara özel yazılım yapıldı ve her bir araca yazılımlar ayrı ayrı programlandı. Dört araçlı çarpışma sahnesi için, dört de yedek olmak üzere ve tamamı çalışır halde sekiz araç satın alındı. Türk dizi ve sinema sektöründe, şu ana kadar bir sahnede en fazla arabanın çarpıştığı sahne olarak tarihe geçti. Çarpışma sahnesinde yağmurlama yapıldı ve bu yağmurlama çarpışma sahnesine özel tasarlandı. Çekimler 6 gün sürdü, 6 gün boyunca yapılan yağmurlamada günlük 60 ton, toplam 360 ton su kullanıldı.


Kerem Çatay-Pelin Diştaş’ın yapımcılığını üstlendiği, Uluç Bayraktar’ın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Ali Aydın’ın kaleme aldığı ‘Çarpışma’nın başrollerinde ise Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Onur Saylak, Melisa Aslı Pamuk ve Alperen Duymaz gibi ünlü isimler yer alıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: