CASABLANCA'YA SİGARA CEZASI

RTÜK, ünlü film Casablanca'ya 50 bin TL sigara cezası kesti.

Magazin

CASABLANCA'YA SİGARA CEZASI Gazeteport’un haberine göre, RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu), sinema klasikleri arasında sayılan üç Oscarlı Casablanca filmine ‘sigara cezası’ verdi. Yönetmenliğini Michael Curtiz’in yaptığı Casablanca filmi 1942’de çekilmişti.

Başroldeki Humprey Bogart filmde Fas’ın Casablanca kentinin en meşhur gece klubünün sahibini canlandırmıştı. Bogard filmde rolü gereği gece kulübünde sürekli sigara içiyordu.

CEZAYA İKİ ÜYE KARŞI ÇIKTI

Filmi yayınlayan Digitürk kanalı içindeki Gold Max TV’ye 50 bin lira ceza verildi. Oy çokluğu ile alınan karara RTÜK’ün CHP’li üyesi Hülya Alp ve Mehmet Dadak karşı çıktılar.

Hülya Alp ‘Yapıtlarda, zamanın, mekanın ve karakterin gerçekliğini yansıtmak üzere sigara, puro içme görüntülerine yer verilmek zorunda kalınabilir. Görüntüleri kamufle eden tekniklerin ise, sigara içme eğilimini azaltıp azaltmadığı ciddi bir araştırma konusudur. Casablanca gibi sinema klasikleri içinde önemli bir yer tutan yapıtın, tütün yasasını ihlal etmesi düşünülemez’ dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: