ÇEKİCİ KADININ ERKEKLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ!

Magazin

ÇEKİCİ KADININ ERKEKLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ! Araştırmaya göre erkekler çekici bir kadınla yalnızca birkaç dakika geçirmiş bile olsa beyin fonksiyonlarını ölçen testlerde daha az başarı elde ediyor.

Deneysel ve Sosyal Psikoloji dergisinde yayınlanan araştırmada uzmanlar, bunun nedeninin erkeklerin kadınları etkilemek için aşırı çaba harcaması olabileceğini savunuyor. Bu nedenle beyin bir yöne odaklanıyor ve diğer görevler için daha az efor kalıyor.


Bulgular hem çalışma hem de okul hayatındaki erkekleri kapsıyor.


Ancak kadınlar yakışıklı bir erkekle sohbet ederken aynı şekilde etkilenmiyor.

Bunun sebebi olarak evrim gösteriliyor. Evrime bağlı olarak erkeklerin beyni çiftleşmeye odaklı çalışıyor.

Hollanda Radboud Üniversitesi’nden psikologların yürüttüğü çalışmada gönüllülerden biri karşısındaki kadından öyle etkilenmişti ki yaşadığı yer sorulduğunda adresini hatırlayamadı.


Uzmanlar bu kişinin tamamen karşısındakini etkilemeye odaklı düşündüğünü, bu nedenle de tüm dikkatini o konuya verdiğini belirtti.

Diğerlerinin de aynı oranda etkilenip etkilenmediğini incelemek için 40 öğrenciyi teste tabi tuttu. Her biri bir dizi standart hafıza testi tamamladı.

Öğrenciler testi tekrarlamadan önce 7 dakika süreyle uzmanlarla sohbet etti.

Sonuçlar kadınlarla konuşan erkek öğrencilerin testleri ikinci kez yaptığında ilkine göre daha başarısız olduğunu gösterdi.

Ancak kadın gönüllüler aynı testi tamamladığında iki test sonuçlarında da değişiklik olmadığı gözlemlendi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: