CEM UZAN'A ALARA KOÇİBEY'DEN CEVAP

Alara Koçibey Uzan'ın avukatı Erdal Özyıldırım, müvekkilinin çocuklarını Fransa'dan kaçırdığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Magazin

CEM UZAN'A ALARA KOÇİBEY'DEN CEVAP Avukat Erdal Özyıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Cem Uzan'ın avukatı Ferhat Ünalan'ın yaptığı basın açıklamasıyla Cem Uzan ve Alara Koçibey Uzan'ın müşterek çocukları Renç Emre Uzan ve Jasmin Paris Uzan'ın anne Alara Koçibey Uzan tarafından Fransa'dan Türkiye'ye kaçırıldığını beyan ettiğini hatırlattı.

Özyıldırım, Avukat Ünalan'ın aynı açıklamada, bu işlemin Türkiye'nin de taraf olduğu '1980 tarihli Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuku Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi'ne göre hukuksuz ve suç olduğunu, bu nedenle de ilgili yerlerde sorumlular hakkında dava açıldığını ve açılacağını, buna ilişkin olarak gerekli başvuruları dikkate almayan ve mevzuatı uygulamayan Adalet Bakanlığı işlemleri uyarınca da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduklarını ifade ettiğini de belirtti.

Çiftin müşterek çocuklarının anneleri tarafından Fransa'dan Türkiye'ye kaçırılmadığını kaydeden Özyıldırım, “Bu açıklamada çocukların kaçırılmış olduğu şeklindeki saptama, doğru, hukuki ve vicdani değildir. Zira çocuklar kaçırılmamış, geçici olarak bulundukları Fransa'dan ikametleri olan ana vatanları olan Türkiye'ye yasal yollardan anneleriyle ve geçerli pasaportları ile gelmişlerdir” ifadesini kullandı.

Açıklamasında, “Yapılan basın açıklamasının amacının, çiftin müşterek çocuklarının yasal yollardan Türkiye'ye gelişlerinin bir çocuk kaçırma operasyonu gibi göstermek ve çocuk kaçırmanın hukuki ve cezai sonuçları hatırlatılarak toplum nezdinde anne aleyhine bir kanaat sağlamak, ayrıca hukukun arkasına sığınılarak ve hukukun kullanılacağı söylenerek anne ve çevresinde baskı oluşturmak olduğunu” öne süren Özyıldırım, bu konudaki haberlerin çocukların sosyal ve psikolojik gelişimlerini derinden etkileyeceğini vurguladı.

Cem Uzan'ın, Alara Koçibey Uzan'ın Fransa'da ikameti varmış gibi göstererek Paris Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davada verilen bir kararı gerekçe gösterip, çocukların Fransa'ya iadesi için Fransa Adalet Bakanlığına başvuru yaptığını belirten Özyıldırım, Alara Koçibey Uzan'ın da Beykoz Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtığını ve bu davanın sürdüğünü hatırlattı.

Boşanma davası kapsamında çocukların velayet haklarının tedbiren annelerine verildiğini belirten Özyıldırım, bu konudaki uluslararası düzenlemelere de yer verdiği açıklamasında, “Her ikisi de Türk olan tarafların müşterek çocuklarının velayetine ilişkin Türkiye'de verilmiş bir mahkeme kararı varken ve bu karar ortadan kalkmadan Fransa'da aynı konuda başka bir karar verilmesi hukuken mümkün değildir” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: