Çene kılları neden çıkar?

Kadınlarda çene kılları oldukça rahatsız edici ve can sıkıcı bir durumdur. Ne kadar yaygın görülse de çene kılları bazen ciddi hastalıklara işaret ediyor. İşte çene kıllarının çıkma nedenleri...

Kadın

Çene kılları neden çıkar? Çene kılı kadınlarda oldukça rahatsız edici bir durumdur. İşte çene bölgesindeki kılların başlıca nedenleri:

Genetik faktörler

Annenizde ya da büyükannenizde kıl sorunu varsa sizinde başınıza gelme ihtimali var demektir.

Hormon dengesizliği

Hormonlarınız anormal kıllanmalar yaratabilir. Bunun nedeni erkek hormonunun artması.

Yaş

Kadınlar yaşlandıkça daha az östrojen (kadınlık hormonu) salgılamaya başlar. Bu nedenle menopoz döneminden itibaren kıllanma başlayabilir.

Polikistik over sendromu

Çene kıllarının ciddiye alınması gereken nedenlerinin başında polikistik over sendromu geliyor. Polikistik over sendromu üreme sağlığı ve hormonlarında büyük bir etkiye sahiptir. Çene kıllarıyla birlikte düzensiz adet, kilo kaybı, kısırlık, yumurtalık kistleri gibi sorunlar da varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Cushing sendromu

Çene kıllarının fazlalığı bazen cushing sendromuna işaret ediyor olabilir. Stres hormonu olan kortizolun fazla salgılanması cushing sendromunu tetikliyor. Cilt çatlakları, kilo alma ve tip 2 diyabet cushing sendromuyla bağlantılı olabilir. Mutlaka doktorunuza danışın.

Konjenital (doğuştan) adrenal hiperplazi

Oldukça nadir görülen ve tipik olarak doğuştan teşhis konulan konjenital adrenal hiperplazi çene kıllarının sebebi olabilir.

Hamilelik veya doğum kontrolü

Hamileliğin kadınların vücuduna etkileri malum. Hamilelikte çene kıllarının fazlalaşmasında endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Genellikle doğumdan sonra geçer.

Bunlarda ilginizi çekebilir: