ÇENGELKÖY’ÜN ‘YILDIZ’I: RİGEL BALIKÇISI..

Adını Atlantik Okyanusu'ndan geçen gemilerin ve uçakların rotalarını belirledikleri Rigel yıldızından alan Çengelköy’ün ünlü balıkçısı Rigel, sahil şeridindeki birçok balık restoranından sıyrılarak, adını günden güne daha çok duyurmaya devam ediyor. En iyi balığı sunma felsefesinden yola çıkan mekanın bu başarısının sırrını öğrenmek için, mekanın ortaklarından Avni Şahin’le Rigel’in felsefesinden, lezzetlerinden, müşteri kitlesinden, gelecek hedeflerine kadar birçok konu üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Magazin

ÇENGELKÖY’ÜN ‘YILDIZ’I: RİGEL BALIKÇISI.. Rigel'in lezzetlerinin özelliği nedir?

Özelliğimiz deniz ürünleri ve balıktır. Bizim klasik, eski, Rum usulü ızgara balık, buğulama balık, tavada balık gibi lezzetlerimiz var. Ama istek üzerine bunları baharatlanmış şekilde de yapıyoruz; fırında kalkan, haşlama balık gibi. Yani 'balık yemeğe gidiyorum' dendiğinde insanın kafasında canlanan şeyi, biz burada sunuyoruz. Sıra dışı olmak adına, Akdeniz otları gibi şeyler kullanmıyoruz. Bir tek deniz börülcesi, mevsimi geldiğinde enginar, patlıcan közleme gibi çeşitlerimiz oluyor.


En öne çıkan, 'mutlaka yemelisiniz' dediğiniz lezzetleriniz nedir peki?

Damak olayı zevktir, insana göre değişir. Kimi ızgara levrek, kimi kalkan tava beğenir. Yani 'illa şunu yiyin' demek olmaz. Ama benim damak tadıma göre, ızgara balık çok güzeldir. Ben mesela buraya dışarıdan gelsem, misafirlerimi getirsem, kalamar ızgara veya deniz ürünleriyle paella yediririm mutlaka.

Beylerbeyi, Çengelköy sahil şeridinde çok fazla balık restoranı var. Sizce sizin farkınız, tercih edilme sebebiniz nedir?

Bizim farkımız şudur; biz çalışanlar olarak, hem işletmeciyiz hem çalışanız. Sosyal insanlarız, misafirlerimizle birebir biz ilgileniriz. Duvarlarımız yoktur; 'bizde bu olmaz, şu yoktur' diye bir şey yoktur.

Müşteri memnuniyeti çok önemlidir yani?

E tabii.. Sonuçta buraya gelen insan karnını doyurmaya değil, keyif yapmaya geliyor. Burada yemek üzerine aklınıza gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz yani. Bir de, çoğuyla tanışıyoruz zaten. Burada rezervasyon çok önemlidir. Müşterinin yüzde 70'i rezervasyonla geliyordur.

Akşamları mekan tamamen doluyor mu?

Yani evet. Minimum 60-70 kişi oluyor. Bazen gruplar oluyor, doğum günleri falan.. Otomotiv ve inşaat sektöründen insanlar, doktorlar çok geliyor. Yukarıda toplantı salonumuz da var çünkü.


Rigel ismi nerden geliyor?

Rigel bir yıldız ismi.. Latince'den geliyor sanırım..

Müziğiniz de Latince zaten, çok keyifli..

Evet, müzikleri ben kendim seçiyorum. İnternetten indiriyorum hepsini, tek tek seçiyorum. Latin ve Yunan müziklerini tercih ediyorum, Türk müziğine daha yakınlar. Hem dinleyen insanlara Türkçe müziği hatırlatıyor, hem de kulaklarına hoş geliyor. Dinlendirici, keyifli bir müzik..


Yaza özel hazırlıklarınız var mı?

Genel bir tadilat yaptırdık. Tarihi yapıyı bozmamaya çalışıyoruz ama yenilikler de yapmayı düşünüyoruz. Bu sene ahşap yapmayı düşünüyoruz ama daha netleşmiş bir şey yok.

Başka şube açmayı veya yazın Reina, Sortie gibi mekanların içinde Rigel'i açmayı düşünüyor musunuz?

Yani piyasa malum, kriz henüz geçmedi ve bu işler de yatırım isteyen işler. Bu yatırımın karşılığını almak için çok doldurmanız gerekiyor, o da pek olmuyor. Bu sefer masrafınızı çıkarmak için, fiyatları yükseltmeniz gerekiyor ki o zaman da bizim müdavim kitlemiz gitmiyor oraya, küsüyor. Sonra bir daha buraya da gelmiyor.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Elimizden geldiğince amatörce düşünüp profesyonelce hizmet etmeye çalışıyoruz. Duvarlarımız yok. En iyi balığı sunmaya çalışıyoruz..

BERİL ORLU
[email protected]
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: