Christie's Müzayede Evi'nden yarım milyar dolarlık rekor!

Geçtiğimiz çarşamba gecesi gerçekleştirilen açık artırmada 495 milyon dolarlık rekor bir rakam elde edildi

Kültür-Sanat

Christie's Müzayede Evi'nden yarım milyar dolarlık rekor! Aralarında Jackson Pollock, Roy Lichtenstein ve Jean-Michel Basquiat'ın da bulunduğu 12 sanatçının eserleri, geçtiğimiz çarşamba günü rekor fiyatlara alıcı buldular. Rockefeller Center'de bulunan Christie's Müzayede Evi'nde düzenlenen açık artırmada yer alan çağdaş sanat eserleri, toplam 495 milyon dolara satılarak herhangi bir açık artırmada elde edilen en yüksek satış rakamının sahibi oldular.

Açık artırmada yer alan 70 eserden yalnızca 4'ünün satışı gerçekleşmedi. Gecede elde edilen rakam, Barnett Newman(43.8 milyon dolar) ve Gerhard Richter(37 milyon dolar) tablolarının da rekor fiyatlarla satıldığı, önceki salı gecesi Sotheby's da gerçekleştirilen açık artırmada ödenen 293.6 milyon doların oldukça üzerindeydi.

Müzayedede, Jackson Pollock'un klasik damlatma tekniğiyle yaptığı “No. 19, 1948” eseri, 58.3 milyon dolarla gecede en yüksek fiyatla satışı gerçekleşen eser oldu.Habertürk
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: