CİLDİNİZ KIŞA HAZIR MI?

Yaz boyunca güneşten, denizden, klorlu havuz sularından yıpranan cildimiz için mevsim geçişi ve ani hava değişikliklerinin yaşandığı şu günlerde tedavi ya da bakım açısından hazırlık yapmak gerekir. Acaba soğuk havalarda cilt sağlığımızı korumak cilt için neler yapılmalı?

Magazin

CİLDİNİZ KIŞA HAZIR MI? Cildinize nem verin! Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemlidir; çünkü yazın cildimiz UV ışınlardan etkilenir ve sonbahar gelince kararmış, bronzlaşmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların giderek soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer. Dolayısıyla yaz aylarında kullandığımız cilt bakım ürünlerini değiştirmek gerekebilir. Yazın aşırı terleme sonucunda doğal olarak nemlenen ciltler için su bazlı nemlendiriciler yeterken, bu durumun ortadan kalkmasıyla artık yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olanları kullanmak gerekir.

1- Cildinize nem verin

Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemli. Yazın cildiniz UV ışınlarından etkilenir. Sonbahar geldiğinde ise bakım yapılmamış cilt kararmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer. Dolayısıyla yaz aylarında kullandığınız cilt bakım ürünleri yeterli gelmeyebilir. Soğuk havalarda yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olan nemlendiriciler tercih edilmeli.

2- Sağlıklı cilt için havuç, kayısı ve domates

Sonbaharda aldığınız vitamin ve mineraller cildinizi rahatlatır, deride daha parlak bir görünüm sağlar. Bunu da deri altı dokusuna gerekli olan nemlenmeyi sağlayarak yapar. A, C ve E vitaminleri ile taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan betakaroteni mümkün olduğunca çok tüketin. Bu vitaminlerin antioksidan değerleri çok yüksek ve güneşin cilde verdiği zararlarla savaşıp cilt hasarlarını onarır.

3- Vücudunuza da özen gösterin

Her zaman yüz ön planda olduğu için aslında gerçekten su kaybı olan vücut derisi ihmal edilir. Özellikle de soğuk havalarda kapalı kıyafetler tercih edildiğinden problem pek anlaşılmaz. Her gün banyo sonrasında mutlaka vücut nemlendiricisi kullanılmalı. Bu ürünlerin deri nemliyken sürülmeleri daha başarılı sonuç verir. Nemlendirici krem ya da losyonlar gelişigüzel seçilmemeli, içeriklerine dikkat edilmeli ve dermatologlardan yardım alınmalı. Evde kullanılan günlük nemlendiriciler cilt kuruluğunu önleyemiyorsa haftalık bakım maskeleri ve yoğun içerikli nemlendiriciler kullanın.

4- Güneş koruyucu kullanmaya devam!

UV sebebiyle gelişmiş kırışıklar için acil önlem almak gerek. Sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu ürünler kullanılmaya devam edilmeli. Gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildimiz UV ışınlarına maruz kalır ve gittikçe yaşlanır. Yaşlanmış ve kırışmış ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edin.

5- Güneş lekesi deyip geçmeyin

Bilinçsiz güneşlenmenin ardından oluşan kahverengi, çile benzeyen ve 'Lentigo' olarak bilinen lekeler, renk açıcı tedaviler ve peeling yöntemi ile tedavi edilir. Bu lekeler gözardı edilmemeli ve tedavisine önem verilmeli. Böylece her yıl yenilerinin oluşması ve tablonun ciddi boyutlara ilerlemesi önlenebilir. Aynı zamanda ailesel ya da doğuştan benleri olan hastaların, her yaz sonunda ben muayenelerini yaptırmaları gerekir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: