Cildinizi gizlice etkileyen 5 faktör!

Cildinize her türlü bakımı yapsanız bile, cildinizi koruyamayacağınız bazı doğal etkenler vardır. İşte o etkenler...

Kadın

Cildinizi gizlice etkileyen 5 faktör! Hava kirliliği

Son dönemlerde hava kirliliğindeki artış, cildinizi düşündüğünüzden çok daha fazla etkileyebilir. Özellikle de büyük bir şehirde yaşıyorsanız bu etkenden oldukça etkilenirsiniz. Ultraviyole radyasyon, sigara dumanı ve egzozu gibi kirler, cildinizi etkileyenlerin başında gelir.

Şeker tüketimi

Şeker tüketiminin sağlıksız olduğunu bilmeyen yoktur. Öyle ki, ciltte bulunan proteinler de bu glikasyon sürecine yatkındır. Fazla şeker tüketimi nedeniyle cildinizde sarkma, kırışıklık veya canlılık kaybının yaşanmasına neden olabilir.

Yastık farkı

Uyurken cildin yenilendiğini biliyor muydunuz? Hücreler yenilenirken ise ölü hücreler yastık kılıfınızda kalmaktadır. Yastık kılıfı, cildinizden gelen ölü hücrelerin bulunduğu yerdir. Yüzünüzü bakterilere maruz bırakma olasılığını azaltmak için, yastık kılıfınızı haftada en az bir kez değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Cep telefonu ekranı

Teknolojik aletlerin yaydığı mavi ışık, cilde zarar verebilir. Cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve Tv gibi parlak ekran hareketleri de yüz kırışıklığına neden olabilir.

Klavyeniz

Klavyeniz, tüm mikrobun ve bakterinin yoğun olduğu, sık kullandığınız bir gereçtir. Gün boyunca yüzünüze ne kadar dokunursanız, elinizde bulunan bakterilerin bir kısmı da böylece cildinize geçer. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, klavyenizin tuvalet oturağından 20.000 kat daha kirli olduğunu ve cilt enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olduğunu gösteriyor. Bunu önlemek için de klavyenizi sık sık temizlemeniz gerekiyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: