Çilingiroğlu, Yıldırım hakaretten beraat etti!

(DHA) AZİZ Yıldırım'a hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Kaya Çilingiroğlu, yasal unsurların oluşmadığı gerekçesiyle ilk celsede beraat etti.

Diğer Haberler

Çilingiroğlu, Yıldırım hakaretten beraat etti! Özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda Fenerbahçe Spor kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Kaya Çilingiroğlu'nun ilk duruşması görüldü.


EVLİ, 2 ÇOCUK BABASI, AYLIK 10 BİN LİRA GELİR

Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Kaya Çilingiroğlu, avukatları ve Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdurrahim Erol hazır bulundu. Duruşmada kimlik tespiti yapılan Çilingiroğlu, evli, 2 çocuk babası ve spor yorumcusu olduğunu, aylık gelirinin ise 10 bin lira civarında olduğunu belirtti.


“CEZAİ EHLİYETİ OLMADIĞINA DAİR BEYANDA BULUNMADIMö

Mahkemede savunma yapan Kaya Çilingiroğlu, Aziz Yıldırım hakkında hakaret içerikli beyanlarda bulunmadığını belirterek, “45 dakikalık programın bazı bölümleri cımbızla çekilip iddianameye konu edilmiştir. Sözlerimde hakaret yoktur. Aziz Yıldırım'ın cezai ehliyeti olmadığına dair beyanda bulunmadım. Sadece kalp ve şeker rahatsızlığı nedeniyle Şike Davası'nda aldığı ceza ertelenebilir düşüncesiyle değerlendirme yaptım. İddianameye konu olan 'Kronik vaka' ifadesi Yıldırım'a yönelik hakaret oluşturan bir ifade olmayıp uzun süredir devam eden bir durum hakkında tanımlamadır" dedi ve dosyaya 2 sayfadan ibaret yazılı dilekçe sundu.


“İFADE ÖZGÜRLÜĞ KAPSAMNDADIR"

Çilingiroğlu'nun ardından söz alan avukatı Harika Kocacık, söz konusu programda güncel konu değerlendirilmesi yapıldığını ifade ederek, “Bu dava ifade özgürlüğü açısından endişe verici. Programın tümü ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Konunun yargıya intikal etmemesi gerekirdi" diye konuştu.


“CÜBBESİZ HAKİMLİK YAPIYORLAR"

Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdurrahim Erol ise, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, Çilingiroğlu'nun cezalandırılmasını talep etti. Çilingiroğlu'nun Yıldırım'ı küçük düşürme kastı içerisinde olduğunu kaydeden avukat Erol, şunları söyledi:


“Klinik vaka olduğunu gülüşmeler eşliğinde söylüyor. Biz burada insanları aşağılayıcı sözler sarf edildiği için şikayetçi olduk. Yine konuşma içerikleri incelendiğinde müvekkilim hakkında Türkiye'nin yüz karası ifadesini kullandığı görülecektir. Özrün kabahatinden de büyük olduğunu görüyoruz. Program tarihinde henüz Yargıtay tarafından onanmamış karar hakkında cübbesiz hakimlik yapıyorlar, insanları aşağılıyorlar. Annesinin ve babasının tıp profesörü olduğunu, kendisinin de 4 yıl tıp eğitimi aldığını söyledi. 4 yıl değil 40 yıl tıp okusanız da kişiler hakkında 'şu sağlıklıdır, şu sağlıklı değildir' şeklinde yorum yapamazsınız. Allah'tan tıpçı değil yoksa onu Tabipler Odası'na da şikayet ederdim."


YASAL UNSUR OLUŞMADI: BERAAT

Mahkeme, verdiği kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Çilingiroğlu'nun işlediği iddia edilen suçta yasal unsurların oluşmadığını belirten mahkeme, Kaya Çilingiroğlu hakkında beraat kararı verdi.


İDDİANAMEDEN

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından geçtiğimiz yıl Ekim ayında hazırlanan iddianamede, Haziran ayında özel bir televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olan Çilingiroğlu'nun program sunucusu Simge Fıstıkoğlu ile arasında geçen konuşmaya yer verildi. Programa konuk olarak katılan Kaya Çilingiroğlu'nun “Vakadır. İncelenmesi lazım. Aslında doktora gitse belki de alacağı bir raporla belki de şu mevcut önündeki hapis cezasını erteletebilir falan. Ciddi, bunda gülünecek bir şey yok. Zarar veriyor. Kronik bir vaka Türk futbolunun üstünde duran. İnsanlar artık bu tip bir insanı görmek istemiyor" dediği belirtildi. Kaya Çilingiroğlu'nun “Basın yoluyla hakaret" suçunu işlediği belirtilen iddianamede, 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.


Duruşma sonrası açıklama yapan Çilingiroğlu, beraat ettiğini belirterek, Türk adaletine güvendiğini söyledi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: