Cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

Hepimiz pürüzsüz, kusursuz bir cilt yapısıyla dünyaya geliriz. Bunun değerini çok iyi bilmeli, cildimize ihtiyaç duyduğu gerekli bakımı ve özeni göstermeliyiz. Önemli olan cilt tipimizi tanıyıp, onun istek ve ihtiyaçlarına göre doğru bakımın uygulanmasıdır.

Kadın

Cilt bakımında nelere dikkat edilmeli? Dr. Eylem Acar Kliniğinin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, cilt bakımının püf noktalarını şöyle anlattı: Cildimizin derinliklerinde kollajen ve elastik liflerden oluşmuş bir ağ yapısı vardır. Bu yapılar cildimize dayanıklılık, gerginlik ve esneklik verir; sarkmaları önler. Çevresel faktörler (serbest radikaller, güneş, sigara dumanı, kimyasal maddeler gibi) bu destek liflerine çok zarar verir. Güneşe bağlı yaşlanmayla deri altı destek dokusundaki liflerin hasarlanması, yüzeyel ve derin kırışıklıklara, cildin sıkılığını ve esnekliğini kaybetmesine neden olur. Ayrıca doğal yaşlanma sürecinde 40 yaşından itibaren bu lifler incelir, yeniden yapılamaz ve onarılamaz. Yaşlanan ciltte hücreler daha yavaş yenilenir, kollajen ve elastinin yapımı ve parçalanması değişir, ara dolgu maddesi Hyalüronik asit yetersiz hale gelir. Bütün bu değişiklikler sonucu cilt kurur, kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı kendini gösterir. Bu nedenle cildinizi iyi tanıyın, ona zaman ayırın. Cilt yapısını iyi değerlendirebilmek için gerekirse bir uzmandan destek alın.

NELER YAPMALISINIZ?
Cilt bakımı konusunda yapılması gereken en temel işlemler şunlardır:
Cildinizi iyi temizleyin Cilt bakımı her sabah ve akşam temizleme ve nemlendirme amacıyla yapılır. Cilt temizliği çok önemlidir. Her cilt tipi kendine uygun temizleyici bir ajan ile temizleyici jel, temizleme sütü vb. bir ürünle cilt temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Her gün nemlendirin. Nemlendirme amacıyla kullandığımız ürünler cildin su ihtiyacını karşılar, serbest radikallerle savaşır, cildi yapılandırır ve korur.

Güneşten ve diğer çevresel faktörlerden koruyun, mutlaka güneş koruyucu kullanın.

BESLENMENiZE ÖZEN GÖSTERiN

Cilde sadece dışarıdan sürülen ürünler doğru bir cilt bakımı için yeterli olmaz. Doğru ve dengeli besin maddelerini içeren bir diyet programı izlemek (antioksidan ve vitaminleri içeren meyve ve sebzeler, serbest yağ asitleri, proteinler vb) yeri geldiğinde doktor kontrolünde besin takviyesi kullanmak gereklidir. Ayrıca cilt yapınıza uygun onarıcı bakım ürünlerini ihmal etmemelisiniz. Öte yandan canlı bir cilt için sağlıklı yaşamı bir hayat tarzı olarak benimseyin.

Sağlıklı yaşam için…
Stresten korunun
Düzenli ve kaliteli uyuyun.
Sigara içmeyin
Alkollü içecekleri ve kafeini (sert kahve, koyu çay) az tüketin
Genetik ve çevresel risklerinize önem verin.
Yeterli ve dengeli beslenin
Çok sıvı tüketin
Düzenli egzersiz yapın.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: