Cilt kuruluğunu engellemek için yapılması gerekenler!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak, soğuk havalarda cildimizi korumak için yapmamız gerekenleri anlattı.

Kadın

Cilt kuruluğunu engellemek için yapılması gerekenler! Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak, kış aylarında cildimizin soğuktan korunması için yapmamız gerekenleri anlattı.

Albayrak, duşun önemli olduğunu söyleyip "Kış mevsiminde uzun süreli sıcak banyolar veya hamam-sauna alışkanlığınızdan vazgeçin.Çünkü 10 dakika gibi uzun süreli su teması tek başına bile cilt kuruluğuna yol açabilirken, sıcak suyla ve her gün yıkanmak kuruluğu daha da arttırabiliyor. Bu nedenle haftada 2-3 kez yıkanmak, suyun sıcaklığını 36-40 derece arasında ayarlamak ve banyoyu 5 dakika gibi kısa sürede tamamlamak en ideali."

Kese yapılmaması gerektiğini belirten Dr. Şule Albayrak, "Bunun yerine, taneli formdaki nemlendirici etkili vücut peelinglerini çıplak elle cildinize uygulamanız daha uygun olacaktır. Yaz aylarında ise ter, kir ve yağ deride daha fazla biriktiği için çok sık olmamak kaydıyla kese ve lif yapabilirsiniz." dedi.

Albayrak, oda sıcaklığı hakkında "Soğuk kış aylarında kapalı mekanlarda merkezi veya lokal ısınma araçları kullanıyoruz. Ancak ortamı ısıtmaya çalıştıkça nem oranını da azaltmış oluyoruz. Cilt sağlığınız için oda sıcaklığını 21 ila 25 derece arasında tutmanız ve nem oranını yüzde 30-50 arasında ayarlamanız önemli. Oda termometreleri kullanarak ideal sıcaklık ve nem oranı ayarını daha iyi yapabilirsiniz." dedi
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: