Cilt lekelerinden kurtulmak için 10 doğal reçete!

Cildinizde pek çok sebepten dolayı pigment lekeleri oluşabilir. Bu lekelerden doğal yollarla kurtulmak için uygulamanız gerekenleri derledik...

Kadın

Cilt lekelerinden kurtulmak için 10 doğal reçete! Cilt lekeleri; güneş ışınları, yaş, bazı kronik hastalıklar, gebelik, vitamin dengesizliği gibi birçok problem nedeniyle oluşabilir. Öncelikle genel sağlık durumunuz hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu lekelerden doğal tariflerle kurtulmayı deneyebilirsiniz. İşte o tarifler...

TUZ
Bir su bardağı ılık suya 3 yemek kaşığı tuz ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız tuzlu suyu doğrudan elinizle ya da bir havlu veya bez yardımı ile yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Tüm cildinize yayılmasını sağlayın. Yüzünüze sürerken yumuşak ve nazik olun, dairesel hareketlerle yavaş uygulayın. Bu şekilde cildinizi tahriş etmesini engellemiş olursunuz.

ZERDEÇAL
Zerdeçal ve doğal portakal suyunu karıştırın biraz ısıtın ve cildinize koyun. Cildinizin aydınlandığını göreceksiniz.

SOĞAN
Soğan hem kükürt hem de cildi yeniden canlandırmaya yardımcı olan C vitamini içerir, bu cilt lekelerinden kurtulmanızı, kırışıklıklarınızın azalmasını ve akne gibi diğer cilt kusurlarından kurtulmanızı sağlar. Kırmızı soğanın suyunu sıkın ve yüzünüzdeki sorunlu alanlara sürün. 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın.

SARIMSAK
Doğal antibiyotik sarımsak cildinizin hafiflemesini sağlayan ve oldukça etkili olan çok miktarda uçucu yağ içerir. Günde birkaç kez yüzünüze sürebilirsiniz.

YOĞURT
Yoğurt, cildin yenilenmesine temizlenmesine ve lekelerinin giderilmesine yardımcı olan laktik asit içerir. Yüzünüze dikkatli bir şekilde sürün. 20 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

LİMON
Limon suyu cildinizi aydınlatmak, temizlemek ve bakterilerden arındırmak için en iyi yöntemdir. Ancak cildinizin narenciye alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Limon suyunu, ekşi krema veya balla karıştırıp doğrudan yüzünüze uygulayın. 10 dakika sonra, karışımı suyla yıkayın. Cildinize limon suyu kullanmak için başka bir yol ise, su ile karıştırıp günde üç defa yüzünüzü yıkamanızdır.

SODA
Sodayı limon suyuyla karıştırıp doğrudan yüzünüze uygulayın. Kuru veya hassas cildiniz varsa, günde bir ila iki defa kullanabilirsiniz. Sodayı su ile yıkamadan önce birkaç damla su ile karıştırabilir ve doğrudan sorunlu noktalara da uygulayabilirsiniz.

SİRKE
Elma sirkesi cilt tonunu daha düzgün ve pürüzsüz hale getirir. Sirkeyi doğrudan aydınlatmak istediğiniz cilt lekelerine koyun ve soğuk suyla yıkamadan önce 20 dakika bekletin.

ALOE VERA
Bu benzersiz bitki sadece harika bir cilt nemlendiricisi değil, aynı zamanda yenilenme ve cilt lekelerinin geçmesinde de etkilidir. Aloe veranın jelini günde iki kez sorunlu noktalara uygulayın.

ASPİRİN
10 aspirini 85 gram su ile karıştırın ve karışımı haftanın üç günü yüzünüze sürün. Her 7 günde bir tedaviyi uygularken üç günlük bir ara verin.

Bunlarda ilginizi çekebilir: